Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Detin un teren intravilan construibil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Detin un teren intravilan construibil suprafata totala ...

Buna ziua,
Detin un teren intravilan construibil suprafata totala 1600 mp. Dezmembrat in luna noiembrie 2021. In 2 loturi 800mp. lotul nr 1 l-am vandut deja saptamana trecuta. Pentru a vinde si lotul 2 in acest an 2021 mi s-a spus de la notariat ca pentru acesta sunt impozat cu valuare tva 19%. este posibil acest lucru? trebuie sa astept 12 luni pentru a vinde lotul nr 2?
ce ma indrumati sa fac?
Multumesc
Terenurile sunt aflate in patrimoniul dvs, ca persoana fizica sau apartin unei persoane juridice? Cu ce pret a fost vandut primul teren? Ati vandut in ultimul an/ in ultimii ani mai multe imobile, toate in acelasi an?