Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare drept de folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare drept de folosinta

Buna seara!
Doresc sa investesc intr-o locuinta la tara apartinand partenerului si as dori sa stiu ce tip de contract as putea incheia cu el pentru a fi acoperita pe viitor, avand in vedere ca este o suma consistenta?
Ma gandeam daca s-ar putea incheia la notar un contract prin care el imi cedeaza dreptul de folosinta pe perioada vietii mele pentru 1/2 din imobil in schimbul sumei investite.
Practic vreți sa va constituie un drept de uzufruct viager, cu titlu oneros.
Da. Se poate face un astfel de contract la notar?

raluk0207 a scris:

Practic vreți sa va constituie un drept de uzufruct viager, cu titlu oneros.

Da, se poate.