Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Se plătește telefonul de serviciu?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Se plătește telefonul de serviciu?

Salut!Doamnelor și domnilor,vă rog să mă ajutați cu un răspuns.Sunt șofer,iar firma mi-a dat un telefon de serviciu.Pt acest telefon mi se trage lunar din bani,suma de 15 euro.Mie nu mi se pare corect,pt că telefonul ajută firma,nu pe mine.Deci,trebuie să fie gratuit.E în interesul ca eu să primesc comenzi rapid sau să le trimit poze cu marfa și documentele aferente.In contractul de muncă nu e stipulat că trebuie să plătim telefonul de serviciu.Ce pot face în legătură cu problema asta?Mulțumesc!
sa nu acceptati asa ceva, nu aveti nevoie de telefon de serviciu, asa ca le dati tel inapoi.
Conform legislatiei nu vi se pot retine sume de bani din salariu decit cu acordul dvs. sau prin hotarire judecatoreasca definitiva. Asa ca dati-le telefonul inapoi.
Se considera garantie materiala pt valoarea telefonului.

isirbu56 a scris:

BIU"

mor de curiozitate, pe ce apasati de se posteaza BIU????

isirbu56 a scris:

Se considera garantie materiala pt valoarea telefonului.

isirbu56 a scris:

BIU"

Nu îl reține din salar,ce scade din diurnă.E tare aiurea și din câte am înțeles așa e "politica firmei".Toți șoferii se plâng de treaba asta.

ibn a scris:

Conform legislatiei nu vi se pot retine sume de bani din salariu decit cu acordul dvs. sau prin hotarire judecatoreasca definitiva. Asa ca dati-le telefonul inapoi.