avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Se plătește telefonul de serviciu?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Se plătește telefonul de serviciu?

Salut!Doamnelor și domnilor,vă rog să mă ajutați cu un răspuns.Sunt șofer,iar firma mi-a dat un telefon de serviciu.Pt acest telefon mi se trage lunar din bani,suma de 15 euro.Mie nu mi se pare corect,pt că telefonul ajută firma,nu pe mine.Deci,trebuie să fie gratuit.E în interesul ca eu să primesc comenzi rapid sau să le trimit poze cu marfa și documentele aferente.In contractul de muncă nu e stipulat că trebuie să plătim telefonul de serviciu.Ce pot face în legătură cu problema asta?Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: d3m3nTu , utilizator 21:39, 10 Decembrie 2021
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
sa nu acceptati asa ceva, nu aveti nevoie de telefon de serviciu, asa ca le dati tel inapoi.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform legislatiei nu vi se pot retine sume de bani din salariu decit cu acordul dvs. sau prin hotarire judecatoreasca definitiva. Asa ca dati-le telefonul inapoi.
Se considera garantie materiala pt valoarea telefonului.


isirbu56 a scris:

BIU"

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
mor de curiozitate, pe ce apasati de se posteaza BIU????

isirbu56 a scris:

Se considera garantie materiala pt valoarea telefonului.


isirbu56 a scris:

BIU"



Nu îl reține din salar,ce scade din diurnă.E tare aiurea și din câte am înțeles așa e "politica firmei".Toți șoferii se plâng de treaba asta.

ibn a scris:

Conform legislatiei nu vi se pot retine sume de bani din salariu decit cu acordul dvs. sau prin hotarire judecatoreasca definitiva. Asa ca dati-le telefonul inapoi.

Alte discuții în legătură

Utilizarea telefonului de firma xavibogdan xavibogdan Buna. ma confrunt cu urmatoatea problema. Prin intermediul telefonului de firma am dat diverse mesaje SMS cu suprataxa pentru a-mi face abonamente la ziare si ... (vezi toată discuția)
Facturi primite pentru un abonament care trebuia sa fie anulat mi19765 mi19765 Buna ziua, La inceputul anului am luat o cartela cu numar si un fel de abonament atasat de la Telekom. Aveau o promotie conform careia pot incerca gratuit ... (vezi toată discuția)
Telefon de firma platit de angajat MirceaT MirceaT buna ziua, am si eu o intrebare legata de plata telefonului de firma :(( ni se cere de la contabilitate sa ne platim contravaloarea facturilor telefoanelor ... (vezi toată discuția)