Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

mai am dreptul la somaj daca am mai avut inainte de casatorie dupa ce am terimnat scoala?

Numai daca este indeplinita conditia de stagiu din legea 76/2002 respectiv de a avea lucrate si cotizate la bugetul de somaj un numar de 12 luni din ultimele 24 anterioare cerererii de deschidere a dreptului de somaj.
da, daca aveti stagiul de cotizatie minim necesar 12luni lucrate in ultimele 24.

perioada anterioara de somaj nu constituie stagiu de cotizatie =D>
Indemnizatia de somaj se acorda de fiecare data cand sunt indeplinite conditiile legale:
- inceteaza CIM din motive neimputabile dvs.;
- ati lucrat 12 luni in ultimele 24 de luni, nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator.