avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

mai am dreptul la somaj daca am mai avut inainte de casatorie dupa ce am terimnat scoala?


Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:41, 12 Ianuarie 2010
Numai daca este indeplinita conditia de stagiu din legea 76/2002 respectiv de a avea lucrate si cotizate la bugetul de somaj un numar de 12 luni din ultimele 24 anterioare cerererii de deschidere a dreptului de somaj.
da, daca aveti stagiul de cotizatie minim necesar 12luni lucrate in ultimele 24.


perioada anterioara de somaj nu constituie stagiu de cotizatie =D>
Indemnizatia de somaj se acorda de fiecare data cand sunt indeplinite conditiile legale:
- inceteaza CIM din motive neimputabile dvs.;
- ati lucrat 12 luni in ultimele 24 de luni, nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari aduse legii somajului camieudaria camieudaria am auzit sa s-a modificat legea somajului da nu stiu art. cica prin 16 -17 dec. eu am o ang care a lucreaza de 6 luni la mine iar maine ii exp conte . inainte ... (vezi toată discuția)
Perioada acordare somaj lavinia ruth lavinia ruth pe ce perioada se acorda ajutor de somaj -indemnizatie la o vechime in munca de 15 ani? Daca ma angajez dupa 2 ani si lucrez 12 luni mai am dreptul la un alt ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj cristanciu cristanciu Am lucrat 30 ani la o firma privata,de unde am plecat pe 10 mai prin acordul partilor. Pe 20 mai m-am angajat la o alta firma pana pe 30 iunie,cand mi s-a ... (vezi toată discuția)