avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Poate un PFA sa dea imprumut o suma de bani unei ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Poate un PFA sa dea imprumut o suma de bani unei Persoane Fizice?

Poate un PFA sa dea imprumut o suma de bani unei Persoane Fizice?
Daca da, cum se contabilizeaza asta la nivel de PFA?
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:38, 15 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
o PFA poate face ce vrea cu banii sai , nu e ca la SRL . Pur si simplu se trec la plati ( puteti trece plati personale de ex) in registrul de incasari si plati dar nu se vor lua in calcul cand se calculeaza impozitul ( ijn registrul de evidenta fiscala nu va apare)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am luat un împrumut pe pfa Magda77? Magda77? Am PFA și am luat un împrumut și a fost virat in contul firmei acesta trebuie trecut în jurnal si se calculează în momentul completării declarației ... (vezi toată discuția)
Contabilitate pfa alina240 alina240 Am o nelamurire legata de registrul de incasari si plati.Am infiintat de curand PFA-ul si inca nu am avut incasari. Am in schimb cateva cheltuieli facute din ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit venit pfa georgetacrisu georgetacrisu buna! nu inteleg urmatorul aspect asupra deducerii si inregistrarii corecte a cheltuielilor deductibile pentru PFA, adica: -se achizitioneaza materiale ... (vezi toată discuția)