Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Pot transporta cu avionul niste bijuterii de familie?
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Pot transporta cu avionul niste bijuterii de familie?

Voi emigra definitiv in Italia.
Sunt unica supravietuitoare a unei vechi familii de boieri romani, si vreau ca la plecarea din tara sa iau cu mine bijuteriile de familie - aur, pietre pretioase etc.
Nu am "acte de provenienta" pentru ele, sunt mostenite din familie, unele vechi de peste 150 ani.
Intrebarea este; le pot transporta pur si simplu cu avionul, intr-o caseta metalica de bijuterii?
Trebuiesc aratate la controlul vamal/declarate?
Ce alte formalitati trebuie sa indeplinesc?
Multumesc!
BoieRoaika, utilizator
Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa incheiat declarie notariala in care pe proprie raspundere va asumati responsabilitatea provenientei bunurilor
La aeroport anterior controlului bagajelor dv este obligatoriu sa declarati existenta bunurilor

ynocentta a scris:

Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa incheiat declarie notariala in care pe proprie raspundere va asumati responsabilitatea provenientei bunurilor
La aeroport anterior controlului bagajelor dv este obligatoriu sa declarati existenta bunurilor

Multumesc pentru raspuns!
Aveti cumva idee ce implica declararea bunurilor la controlul bagajelor?
Ma pot astepta la vreo sicana / probleme din partea autoritatilor?