Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, in luna martie am achizitionat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, in luna martie am achizitionat un apartament care ...

Buna ziua, in luna martie am achizitionat un apartament care inca nu era gata total, pe antecotract scria ca trebuie sa fie gata pana maxim 31 iulie 2021, dar suntem deja in decembrie si ei nu au terminat. As dori sa stiu daca ar fi ok sa le cer un loc de parcare gratis pentru discomfortul creat, sau are rost sa ma lupt cu ei in tribunal?
In functie de clausule mentionate in cuprinsul contractului puteti solicita plata unor despagubiri pentri intarziere sau va puteti adresa cu cerere de reziliere si restituirea sumei/sau dublului sumei achitate!
Totul in functie de clauzele contractuale stipulate.
Noi nu am stipulat penalitate zilnica dupa termenul limita, dar vrem sa cerem anumite avantaje pentru ca este deja intarziere de cateva luni, credeti am putea un avantaj sau dreptate la tribunal avand in vedere ca ei au intarziat cu finalizarea constructiei?