Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Export
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Export

Buna ziua! Am si eu o mare rugaminte la dumneavoastra!
Sunt un agricultor si am luat legatura cu o firma germana care doreste sa achizitioneze floarea soarelui, iar eu vreau sa ma interesez de ce anume am nevoie pentru a face export!
In primul rand am nevoie de o firma!
Care ar trebuie sa fie domeniul de activitate?
Eu sunt producator de floarea soarelui, dar trebuie si sa achizitionez, iar pentru aceasta de ce anume am nevoie? ce cod anume din CAEN trebuie sa specific pentru aceasta? Pur si simplu fac achizitie!
De ce acte am nevoie pentru a putea exporta floarea soarelui?
Beneficiez de reduceri la infiintarea firmei daca sunt student?

In cat timp as putea termina cu infiintarea SRL-ului?
Societatea trebuie sa aiba ca obiect de activitate comert cu produse agricole. Pentru a face export trebie sa introduci firma in baza de date a vamii. Exportul produselor agricole necesita anumite certificate (ex. certificat fitosanitar si altele). Pentru Germania iti trebuie certificat EUR1.
Daca mai esti interesat de asta iti dau toate lamuririle pe e-mail.
SRL, CAEN import - export , ca student beneficiati de mai multe facilitati.
sunt doua lucruri care trebuiesc stabilite:
sunteti agricultor adica produceti floarea soarelui?
doriti doar sa vindeti floarea soarelui?
in primul caz aveti nevoie de o societate cu cod de agricultura cultivarea plantelor(caen 0111)
in al doilea caz aveti nevoie de caen de comert cu produse agricole(caen4620)
in statut trebuie specificat ca orice activitate din statut pote fi folosita pentru import export
ca student nu beneficiati de facilitati decat pentru infiintare si doar pentru taxele de notar pentru declaratii
1. activitate de import export nu mai exista in codul activitatilor. Ajunge sa aiba in obiectul de activitate comertul cu produsele respective si poate face export (asta in tarile non UE)
2. Import export intre Romania si germania in 2008 nu exista. Se numeste comert intracomunitar. Nu sunt taxe la import, nu se fac declaratii vamale. Exista doar obligativitatea, in cazul in care rulajul depaseste un anumit plafon, sa se completeze un formular catre institutia de statistici.
3. Omul a pus intrebarea in 2006, cine mai are nevoie de raspuns?