Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti daca se poate cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti daca se poate cu situatia urmatoare:un ...

Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti daca se poate cu situatia urmatoare:un minor rezultat dintr-o relatie de concubinaj urmata de casatorie si mai apoi de divort,insa nerecunoscut de tata,poate fi obligat tatal la plata unei pensii alimentare fara a fi schimbat numele copilului?Inteleg ca numele tatalui trebuie sa apara in certificat insa numele copilului sa fie in continuare a mamei,e posibila aceasta situatie?
Evident, DA.Importantă este filiaţia, nu numele. Copilul poate purta numele mamei, numele tatălui sau numele celor doi, reunite.
trebuie sa il recunoasca sau sa il dati in judecata pt stabilirea paternitatii si pe langa pensie sa cereti sa se stabileasca si felul in care veti exercita autoritatea parinteasca , locuinta copilului etc.
Nu se va schimba numele copilului, chiar de cere tatal, va puteti impotrivi.