Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legal sau nu sa ocupi abuziv spațiu din condominium ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legal sau nu sa ocupi abuziv spațiu din condominium ?iniuBună dimineața Vă supun atenției un caz, locuiesc într-un ...

Bună dimineața
Vă supun atenției un caz, locuiesc într-un bloc care și holuri unde sunt mai multe apartamente.
Unii locatari au decis să închidă usa de acces pe hol.
Au acest drept fără acordul asociației ?
Cu atât mai mult ca prin acele holuri este si coloana generală de alimentare cu apa potabilă pentru toți locatarii.
In caz de avarie trebuie sa aștepți sa "deschidă" cineva.
Ce se poate face ?
Mulțumesc anticipat !
Fiind vorba despre hol=cal;e de acces aceasta reprezinta parte comuna condominiu care nu poate fi exclusiv utilizata de catre proprietari decat in conditiile legii=acordul vecini,or si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de folosinta sau de inchiriere
Sesizati oficial initial presedintele de asociatie care in calitate de reprezentant legal al asociatiei de proprietari detine autoritatea si competenta -daca stapaneste dispozitii;e in vigoare sa dispuna dezafectarea modificarilor neautorizate
Daca presedintele de asociatie nu intelege sa respecte dispozitiile in vigoate sesizati oficial directia corp control din primarie si ISU