Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Am o microintreprindere.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Am o microintreprindere.

Buna ziua!
Am o microintreprindere iar modelul de afaceri este urmatorul:
Clientul intra pe website-ul meu unde am afisat serviciile oferite de mai multe firme. Cand clientul se hotaraste si isi alege un serviciu, firma respectiva imi emite mie factura pe toata suma serviciului ce urmeaza a fi prestat. Eu, la randul meu, a) emit factura clientului apoi b) emit inca o factura firmei pentru comisionul meu (intre 10%-20%).
Problema mea este ca firmele prestatoare de servicii nu pot emite factura direct pe numele clientului ceea ce ma aduce in situatia de a veni cu bani de acasa pentru ca:
1. trebuie sa platesc impozit de 3% pentru factura emisa de firma
2. trebuie sa platesc impozit pe dividende daca mai vreau sa fac si lucruri triviale, cum ar fi sa traiesc.

Clientul poate fi persoana fizica sau juridica stabilita in Romania, iar firma (prestatoarea de servicii) are sediul in afara Romaniei (de regula apx. 95% din spatiul economic european).

In afara de inchiderea afacerii, ce optiuni as putea avea pentru a fi impozitat doar pentru comision? In mod sigur cifra mea de afaceri nu depaseste 1.000.000 de euro pentru a trece la impozit pe profit.

Va multumesc!
george-neagu, moderator
Firma mea [ link extern ] .