Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună dimineaţa / Hristos s-a nascut! As dori sa fiu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună dimineaţa / Hristos s-a nascut! As dori sa fiu lamurit...

As dori sa fiu lamurit... In ce situație se poate depasi un autovehicul? Se poate depasi prin partea dreapta? Cand se executa acea depasire? Stiu ca trebuie sa fie si in decret... (n?} sa-mi dati si numarul acestui decret
Manuela Rășină, administrator
ORDONANTA DE URGENTA nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata si actualizata 2021

[ link extern ]
DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat , daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula , pe partea stanga in sensul de mers .

EXCEPTII - vehiculele ai caror conducatori au semnalizat si s-au incadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stanga si a tramvaielor , care se depasesc pe partea dreapta .

TRAMVAIELE aflate in mers pot fi depasite si pe partea stanga:
- cand drumul este cu sens unic
- cand intre sina din dreapta si marginea drumului nu exista spatiu suficient pentru depasire

Va multumesc pentru raspuns.

gi-jane2 a scris:

ORDONANTA DE URGENTA nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata si actualizata 2021

[ link extern ]
DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat , daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula , pe partea stanga in sensul de mers .

EXCEPTII - vehiculele ai caror conducatori au semnalizat si s-au incadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stanga si a tramvaielor , care se depasesc pe partea dreapta .

TRAMVAIELE aflate in mers pot fi depasite si pe partea stanga:
- cand drumul este cu sens unic
- cand intre sina din dreapta si marginea drumului nu exista spatiu suficient pentru depasire