Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună dimineața! La mulți ani și sărbători ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună dimineața! La mulți ani și sărbători fericite! Salariat ...

Bună dimineața! La mulți ani și sărbători fericite! Salariat cu C. I. M nedeterminat în construcții, pensionar la limită de vârstă, soția fără venit. Pot beneficia de deducere pt soție? Mulțumesc!
Potrivit Codului Fiscal, persoana în întreținere poate fi soția/soțul, copiii sau alți membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soțului/soției acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile și neimpozabile, nu depășesc 510 lei lunar, cu excepția veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) și x) C,fisc. și/sau a pensiilor de urmaș cuvenite conform legii, precum și a prestațiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

In speta, puteti beneficia de deducere pentru sotie.
Cornel Vasile, Consilier juridic