avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna , vreau sa înființez o firma , și am nevoie de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna , vreau sa înființez o firma , și am nevoie de Formularul ...

Buna , vreau sa înființez o firma , și am nevoie de Formularul A1 , se poate sau pentru firme noi nu e posibil ! Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:33, 3 Ianuarie 2022
Adica vreti sa va desfasurati activitatea in strainatate, sa angajati si sa detasati muncitori acolo?
Da vreau sa lucrez cu firma din România in Franța , și am nevoie de formularul A1 , doar ca vreau sa știu dacă se poate obține , fiind firma noua ! Mulțumesc
Criterii pe care angajatorii trebuie să le îndeplinească în vederea obținerii documentelor portabile A1 pentru o parte din salariații proprii

Angajatorul trebuie să facă dovada îndeplinirii următoarelor condiții:

- să fie înregistrat la Oficiul Național al Registrului Comerțului din România și să aibă CIF, CUI și/sau Cod fiscal; această condiție va fi dovedită prin prezentarea certificatului de înregistrare eliberat de Oficiul Registrului Comerțului;

- să desfășoare activități substanțiale specifice domeniului său profesional și nu doar activități de administrare, aspect ce poate fi dovedit prin prezentarea de documente financiare (bilanț contabil și balanțe de verificare sintetice și analitice);

- cifra de afaceri realizată de angajatorul din România să reprezinte cel puțin 25% din cifra de afaceri realizată de angajator atât în România, cât și în statul de ocupare (statul în care este detașat lucrătorul salariat);

- ponderea procentuală a salariaților rămași să-și desfășoare activitatea în România, raportată la numărul total al salariaților angajați atât în țară, cât și în statul de ocupare să depășească 25% sau 50% (procent stabilit în funcție de vechimea angajatorului și de numărul total de salariați), iar natura activității desfășurate de aceștia în România să fie specifică domeniului profesional al angajatorului;

- angajatorul care detașează lucrători salariați pe teritoriul altui stat membru trebuie să prezinte garanția de a fi solvabil, astfel încât să existe certitudinea că își va îndeplini obligațiile de plată a contribuțiilor sociale pentru lucrătorii salariați detașați pe teritoriul altui stat membru. Precizăm că această condiție se dovedește prin prezentarea certificatului de atestare fiscală și a actelor care fac dovada achitării contribuțiilor sociale și a celorlalte obligații legale la bugetul general consolidat al statului.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pfa mihaela672003 mihaela672003 Daca sunt PFA si am un contract de prestări servicii cu o firma din UE, mai am nevoie de formularul A1? Si pot fi in registrul intracomunitar sa nu fiu ... (vezi toată discuția)
Formularul european a1 maka67 maka67 Buna ziua, Care este vechimea minima pentru o societate comerciala pentru a putea obtine formularul A1?Exista cumva si un stagiu minim pentru salariatul ... (vezi toată discuția)
Detasare muncitori in strainatate vs e101 / a1 robertdrilea robertdrilea Buna ziua, Doresc sa trimit 10 angajati in Danemarca. Avem contract cu o firma din aceasta tara. Probleme ar fi urmatoarele: 1. Am inteles ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)