Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea ...

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea problema. Sora mea vrea sa-mi lase prin testament un apartament, ea are un copil care este deacord cu asta. Eu nu am copii, doar sotul meu are doi copii dintr-o casatorie anterioara. Intrebarea mea este :Ce drept ar pute aavea sotul meu si copii vitrigi la acestest apartament.? Pentru intocmirea testamentului trebuie nepoata si sotul ei se prezinte la notar?
Multumesc anticipat
Nu a zis nimeni ca soțul moștenește integral averea soției. Recitiți răspunsurile.
S-a precizat doar ca soțul își moștenește soția, iar pe soț îl moștenesc copiii. Ceea ce este corect.
Da, ai dreptate.
Afost greseala mea: in loc de 963 am scris 693. Mea culpa.
@raluk0207 Da asa ai scris, dar asa se intelege: ca sotul mosteneste toata averea sotiei. Corect este: sotul si rudele sotiei o mostenesc pe aceasta.

c-elian a scris:

@raluk0207 Da asa ai scris, dar asa se intelege: ca sotul mosteneste toata averea sotiei. Corect este: sotul si rudele sotiei o mostenesc pe aceasta.

În primul rand, citește primul răspuns. Nu eu am scris, ci trandafir2.
"Buna ziua, Daca dvs decedati, sotul dvs mosteneste de pe urma dvs.
Apoi, daca si dansul moare, copiii lui, vor mosteni de pe urma dansului."

Unde anume în răspunsul lui scrie ca soțul moștenește TOT?