Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară sau cadou pt copii?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară sau cadou pt copii?

Bună ziua, dacă în decursul unei luni tatăl iese cu copiii la un suc, gogoașă, prăjitură, pizza, este absolvit de plata pensiei alimentare? Sau dacă le oferă lor copiilor cadouri în bani cu mențiunea "faceți ce vreți cu banii, sunt banii voștri"? (Nu sunt împotriva acestor acțiuni, mă bucură implicarea, dar nu înțeleg de ce el asimilează aceste acțiuni cu pensia alimentară. Și pentru cei care vă pregătiți de răutăți, e vorba de 200 lei pt fiecare din cei 2 copii.
S-a stabilit in conventia de la notar ca va achita lunar 200 lei pentru fiecare copil. Nu stiu daca cheltuielile facute de el cu copiii cand ies in oras, in afara programului de vizita, se noteaza ca fiind pensie...

Multumesc pentru raspunsuri.
Acelea nu sunt considerate ca pensie. Doar daca cuara ceva anume pentru copii: hane, incaltaminte, bicicleta. Dar si astea in anumite conditii.