Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprapunere de cadastru. Un vecin si-a facut cadastru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprapunere de cadastru. Un vecin si-a facut cadastru pe casa ...

Suprapunere de cadastru. Un vecin si-a facut cadastru pe casa mea.
Ce se poate face?
Buna ziua! Apelati urgent la un avocat din orasul dvs, caruia sa-i detaliati problema si sa-i aratati actele. In mod cert o sa trebuiasca sa lamuriti situatia in instanta
Daca este o greseala si vecinul o recunoaste se poate modifica - cu o noua masuratoare - pe baza unei declaratii autentice din partea ambelor parti. Daca nu, in instanta.
Dar ma mira faptul ca cel care a facut masuratoarea nu a constata greseala!
Da cred ca in instanta se poate rezolva. Cel care a facut greseala este un fost chirias al unei case nationalizate al carui proprietar sunt eu si fratele meu care a decedat. In locul lui este fata lui mostenitoare de drept. Cadastrul a fost facut in 2002, iar fratele meu care traia la acea data nu mi-a spus, si nu a facut nimic.Acum cand vreau eu sa rezolv problema fata lui ma blocheaza peste tot. As vrea sa-mi spuneti daca pot sa deschid actiune in instanta doar eu singur. Va multumesc.
@genarul Da, puteti deschide actiune in instanta. Cred insa ca un avocat specializat in aceste probleme v-ar ajuta foarte mult.