Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suprapunere cadastrala virtuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suprapunere cadastrala virtuala

Buna ziua!
As dori lamuriri cu problema cu care ma confrunt acum. In noiembrie 2004 familia mea am cumparat in indiviziune cu o alta familie un teren de 900 mp situat in intravilanul satului Rosu, comuna Chiajna. Mentionez ca lotul de 900 mp cumparat de noi (cele 2 familii) a facut parte dintr-un lot de 1800 mp, pe care proprietarul l-a dezmembrat in alte 3 loturi. In aceeasi zi, la acelasi notar, proprietarul a vandut si celelalte 2 loturi. Aceste 3 loturi vin unul in prelungirea celuilalt, iar pe lateral au un drum de servitute (al carui proprietar sunt eu). Ne-am masurat fiecare lotul si l-am ingradit. Lotul meu de 900 mp a fost ingradit cu gard de beton, lotul din mijloc nu a fost ingradit, iar celalt lot a fost ingradit de proprietar cu gard de lemn inca din anul 2005. Eu am dezmembrat la randul meu lotul in alte trei parti cu familia cu care cumparasem terenul in indiviziune. In consecinta a trebuit sa facem cadastre diferite pe cele trei bucati. Mentionez ca atunci cadastrele se faceau in sistem local. In octombrie am depus documentatia la Ooficiul de Cadastru Ilfov pentru a-mi fi intabulata si casa (ea fiind intabulata in 2005 ca viitoare constructie, de catre banca, bineinteles fiind grevata si de sarcina ipotecii, ca si terenul dealtfel). Acum trebuind sa fac o refinantare la banca, banca mi-a cerut cadastrul si la casa. Toate bune pana aici, insa de la Oficiul de cadastru ni s-a respins intabularea, deoarece vecinul care nu-si ingradise proprietatea avea cadastru facut in sistem stereo70 in anul 2008 (deoarece a dezmembrat si el terenul in 2 loturi) si se suprapune peste cadastrul meu vreo 170 mp. La Oficiul de Cadastru se vede clar pe pozele lor ca, suprapunerea este virtuala, ba chiar am facut rost si de copie dupa planul de amplasament al terenului vecinului din care reiese ca au fost gresite coordonatele, Vecinul din spatele meu, cu care am impartit terenul are si el cadastru in sistem stereo70 si limitat proprietatii mele corespunde cu limita lui. Conform legislatieie in vigoare le-am demonstrat ca suprapunerea este virtuala si ca vina este a cadastristului vecinului care a gresit coordonatele. Practic casa lui se suprapune cu cladirea in care eu am 2 garaje si vine la 1 metru de casa mea. Insa cei de la Oficiul de Cadastru nu vor sa-si asume nici o raspundere si sa faca rectificarea conform suprapunerii virtuale si ne-au pasat la ANCPI. In actele juridicice si pe teren nu existata nici-o suprapunere, fiecare proprietar stim cat avem si nu exista divergente si litigii intre noi. Problema mea este ca nu inteleg de ce eu trebuie sa alerg si sa pierd timp si bani (mai ales acum cand noua bugetarilor ne-au fost luati din buzunar ca si donatie pentru iesirea tarii din criza!!!) pe care chiar nu-i am, pentru a rezolva greselile unui autorizat de ei. De ce trebuie sa apelez la instanta, cand au reglementari clare referitoare la modul cum pot rezolva situatia? Mentionez ca proprietarii sunt plecati din tara, iar cadastristul care le-a intocmit documentatia nu s-a prezentat la convocarea de la Oficiul de Cadastru. Dar Actele astea normative pentru ce sunt date in Romania? Pentru prostii care le respecta probabil, adica una ca mine. Va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu problema mea. Va multumesc,
Daniela Dobre
pai... sunt tot de-ai dvs. bugetari si cei de la ocpi #-o de ce sa-si faca treaba cand li s-a taiat 25%....

cautati un alt autorizat sa faca "repozitionarea vecinului" ! si cautati si vecinul sa semneze anexa 5.....
Si sa stiti ca nu sunteti singurul.... daca eu ma suprapun virtual cu o parcela intabulata inainte - si "colegul"#-o nu are chef/timp/rusine sa o faca pt clientul meu in cele 10 zile de completari sau in cele 30 de zile dupa respingere pana cand pot redepune fara taxe... alerg dupa vecin#-o
Multumesc mult pentru raspunsuri.
DACA NU TRAIAM IN ROMANIA, FUGEAM IN ROMANIA.X-(
Reglementarile in vigoare cu privire la suprapunerea virtuala pentru ce situatii sunt aplicabile? Din cate am constatat la OCPI, daca iei de buna ce spun ei, nu poti rezolva decat prin instanta, OCPI nu isi asuma nici o raspundere, nici macar in aplicarea corecta a legislatiei. Daca insa faci in scris si le aduci si acte justificative, atunci se schimba problema. Astept in urmatoarele 2 zile raspunsul de la ei.
Am reusit! Doua luni m-am batut cu ei, si dupa sesizari pe la ANCPI, adrese de la ANCPI si practic ani din viata, am reusit. Insa Incheierea si Extrasul de carte funciara au niste greseli (erori materiale) pentru care a trebuit sa fac iarasi cerere de rectificare#-o. Nu ma mai mir ca tara asta a ajuns in prapastie. Am dat in ultimele 2 luni numai de oameni incompetenti (a se vedea anhajatii de la OCPI - cu IQ inexistent in unele cazuri), care mai primesc si o caruta de bani de la stat (pentru stat degeaba). Am acum certitudinea ca Romania nu o sa ajunga niciodata o tara cat de cat normala. Prea multi limitati sunt angajati in posturi cheie, ba mai mult nici nu vor sa-si faca treaba corect sau sa-si asume vreo raspundere pentru ceea ce fac. Oricum nimeni nu-i sanctioneaza, sunt bine lipiti de scaune (poate datorita faptului ca au o norma de hrana inclusa in salariu, cat pentru un militar). Mi-e scarba.X-(
si... aveti un raspuns dela ANCPI cum ca tre respectata legea , o adresa in care sa se precizeze ca inspectorul in urma unui referat "repara" suprapunerea virtuala!?!!?

daca, da! va rog mult sa o scanati si sa o puneti pe avocatnet.ro - va folosi si altora

:">