Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tutela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tutela

Mama o are in tutela pe sora ei bolnava (75 ani). Ne punem acum urmatoarea intrebare. Daca se intampla ceva cu mama (deces, imposibilitate de continuare a tutelei), pot prelua eu tutela, in conditiile in care domiciliul meu nu ar fi in Romania? Daca acest lucru nu este posibil si se numeste alta persoana de catre autoritatea tutelara, mai am vreo posibilitate de a decide ce se intampla cu matusa (domiciliu, ingrijire etc.)? Sunt singura ruda ramasa pentru ambele, atat mama cat si matusa si nu as vrea ca matusa sa ajunga "de izbeliste". Multumesc.
doar tutorele decide si nu e un inconvenient ca aveti domiciliu in totalitate, important e sa puteti avea grija de ea.