Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie grupa 1 de munca

sant nascut in an 1959 ianuarie angajat cu c.m oct 1976 pana 1981 iunie intre care satisfacut in 1979 iunie pana 1980 decembrie stagiul militar
din 10 iun 1981pana in 21 iul 1984 lucrat in grupa 1 de munca din august 1984 pana in feb 1990 lucrat in grupa a 2 de munca
din mart 1990 pana aprl 2001 am lucrat grupa 1 munca
din aprl 2001 pana in iulie 2009 lucrat in conditii deosebite
actual sunt in a 3 a luna de somaj,cand pot iesi la pensie de grupa ms anticipat
Date generale: Un barbat nascut in 1959 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 32 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca de 8 ani si 3 luni, rezultand un stagiu total de 40 de ani si 3 luni. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.
Perioadele in care ati satisfacut stagiul militar si in care ati beneficiat de somaj sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si sunt avute in vedere numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca si in conditii deosebite aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani.
Atentie! Prevederile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 referitoare la reducerea varstei standard pentru perioada lucrata numai in grupa I de munca nu sunt aplicabile, intrucat inceteaza sa mai produca efecte din 01.04.2011 (in ipoteza in care Legea nr. 19/2000 ramane in vigoare pana atunci).

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 60 de ani dar, avand in vedere actuala legislatie, puteti solicita pensie pentru limita de varsta mai devreme, respectiv atunci cand veti implini 59 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea