avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie consulat - in ce forma?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie consulat - in ce forma?

Ce declaratie trebuie sa completeze o sora aflata in strainatate pentru a renunta la drepturile succesorale de pe urma tatalui (auto) si sa accepte testamentul (teren), in care ea este mentionata ca fiica, dar nu primeste nimic. Am gasit:
- Declaratie de renunţare la succesiunea testamentară,
- Declaraţie de acceptare a succesiunii testamentare.-
- Declaraţie de renunţare la succesiunea legală

sau

- Declaraţie de acceptare a succesiunii legale şi testamentare.

Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2022
misupatrik, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:57, 7 Ianuarie 2022
Declaraţie de renunţare la succesiunea legală

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament autentic - potential mostenitor in strainatate misupatrik misupatrik Va salut! Imi puteti spune va rog ce se intimpla daca sotia are testament (teren) de la tatal ei, iar sora ei locuieste in strainatate. Nu este vorba sa nu ... (vezi toată discuția)
Succesiune refuzata de notari din cauza procurii si declaratiei de renuntare MirelaPrihot MirelaPrihot Buna ziua, Am si eu o situatie mai complicata daca se poate sa ma ajutati cu o indrumare pentru ca toti notarii cu care am vorbit ne spun ca avem actele ... (vezi toată discuția)
Succesiune ciudata. este testamentul valid??? ema.1 ema.1 Buna seara. Avem urmatoarea problema de rezolvat: tata a avut doua surori.Nici una dintre ele nu a avut descendenti. Una dintre ele a decedat in 2006 ,fiind ... (vezi toată discuția)