avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe contul de salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe contul de salariu

Buna ziua,
In data de 03.01.2022 am primit, de la banca, SMS cu faptul ca pe contul de salariu au fost infiintate 2 popriri, iar pe 04.01.2022 am primit documentele de la executorul judecatoresc.
Prima poprire este pentru o descoperire de card de salariu, acordata pe 11.04.2008, iar ultima data cand a fost alimentat cardul a fost pe data de 14.06.2018, deoarece cu data de 06.07.2018 am deschis cont de salariu la alta banca.
A 2-a poprire este pentru un card de credit acordat tot de fosta banca, in data de 30.05.2013, ultima plata am facut-o in data de 14.03.2018.
Cele 15 zile in care pot depune contestatie incep cu data de 04.01.2022 cand am primit documentele de la executor?
In cadrul contestatiei pot invoca prescriptia creantelor?

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 11 Ianuarie 2022
kingjack23, utilizator
Cel mai recent răspuns: kingjack23 , utilizator 09:37, 12 Ianuarie 2022
Buna ziua, termnul de prescriptie se calculeaza incepand de la datw comunicarii fiecarui act pe care il contestati. Prescriptia o puteti invoca daca nu au operat cazuri de intrerupere su de suspendare a prescriptiei.
Buna ziua,
Termenul pentru introducerea contestatie la executare curge de la data comunicării inscrisurilor de catre executorul judecatoresc. Din datele oferite de dumneavoastra aparent se poate pune in discutie excepția prescriptiei si probabil exceptia perimarii executari, insa fara o analiza temeinica a actelor nu exista o certitudine in acest sens.

Avocat Purcaru Nasta-Ana
Buna ziua,
Imi cer scuze, dar nu inteleg "Prescriptia o puteti invoca daca nu au operat cazuri de intrerupere sau de suspendare a prescriptiei."
Pentru cele 2 popriri eu nu am mai platit nimic, asa cum spus mai sus.
In Biroul de credit figurez cu urmatoarele situatii:
- la cardul de salariu - data primei restante/data ultimei plati este 28.08.2018 (in coloana Suma platita este cifra zero pana pe data de 02.12.2021);
- la cardul de credit - data primei restante este 18.01.2018, iar data ultimei plati este 14.03.2018 (in coloana Suma platita este cifra zero pana pe data de 02.12.2021);

Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita adrianedu adrianedu In 2009 am facut un credit si un card de credit, tiriac bank si rbs. Nu am girat cu nimic. O perioada am platit, apoi nu am mai putut achita nimic. Au fost ... (vezi toată discuția)
Proprire salariu bruneta89 bruneta89 Buna ziua!sotul meu a avut un card de credit la ing situatie se prezinta in felul urmator : Data ultimei actualizări: 30-01-2012 Tipul contului: Credit pe ... (vezi toată discuția)
Executare silit andreia2011 andreia2011 Buna ziua tuturor!vreau sa ma ajutati intr-o problema!am i=un credit la o banca facut 02.2009,am platit ratele pana in ianuarie 2012(nu mai gasesc ... (vezi toată discuția)