Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe contul de salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe contul de salariu

Buna ziua,
In data de 03.01.2022 am primit, de la banca, SMS cu faptul ca pe contul de salariu au fost infiintate 2 popriri, iar pe 04.01.2022 am primit documentele de la executorul judecatoresc.
Prima poprire este pentru o descoperire de card de salariu, acordata pe 11.04.2008, iar ultima data cand a fost alimentat cardul a fost pe data de 14.06.2018, deoarece cu data de 06.07.2018 am deschis cont de salariu la alta banca.
A 2-a poprire este pentru un card de credit acordat tot de fosta banca, in data de 30.05.2013, ultima plata am facut-o in data de 14.03.2018.
Cele 15 zile in care pot depune contestatie incep cu data de 04.01.2022 cand am primit documentele de la executor?
In cadrul contestatiei pot invoca prescriptia creantelor?

Multumesc!
kingjack23, utilizator
Buna ziua, termnul de prescriptie se calculeaza incepand de la datw comunicarii fiecarui act pe care il contestati. Prescriptia o puteti invoca daca nu au operat cazuri de intrerupere su de suspendare a prescriptiei.
Buna ziua,
Termenul pentru introducerea contestatie la executare curge de la data comunicării inscrisurilor de catre executorul judecatoresc. Din datele oferite de dumneavoastra aparent se poate pune in discutie excepția prescriptiei si probabil exceptia perimarii executari, insa fara o analiza temeinica a actelor nu exista o certitudine in acest sens.

Avocat Purcaru Nasta-Ana
Buna ziua,
Imi cer scuze, dar nu inteleg "Prescriptia o puteti invoca daca nu au operat cazuri de intrerupere sau de suspendare a prescriptiei."
Pentru cele 2 popriri eu nu am mai platit nimic, asa cum spus mai sus.
In Biroul de credit figurez cu urmatoarele situatii:
- la cardul de salariu - data primei restante/data ultimei plati este 28.08.2018 (in coloana Suma platita este cifra zero pana pe data de 02.12.2021);
- la cardul de credit - data primei restante este 18.01.2018, iar data ultimei plati este 14.03.2018 (in coloana Suma platita este cifra zero pana pe data de 02.12.2021);

Cu stima,