Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Am decizie de izolare emisa de dsp pe 10 zile, inainte ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Am decizie de izolare emisa de dsp pe 10 zile, inainte de noile ...

Am decizie de izolare emisa de dsp pe 10 zile, inainte de noile reglementarile valabile din 08.01.22. (sunt vaccinat)
Pt a beneficia de reducere la 7 zile medicul de familie treb sa trimita la dsp scrisoare medicala.
Va rog sa-mi indicati actul normativ si articolul pt a-l furniza medicului!
DSP mi-a indicat H2/2022 emisa de CNSU; nu am gasit nimic ref. la sit mea.
Multumesc
ORDIN nr. 35 din 7 ianuarie 2022 al Ministerului Sănătății
[ link extern ]

VI. Criterii de externare și vindecare pentru pacienții cu COVID-19
e) Medicul de familie va declara pacientul vindecat pe baza rezultatelor monitorizării zilnice, prin consultația medicală la distanță, considerând drept criterii de vindecare absența manifestărilor clinice pe parcursul perioadei de monitorizare, dar nu mai devreme de sfârșitul celor 10 zile de monitorizare pentru persoanele nevaccinate și 7 zile de monitorizare pentru persoanele vaccinate sau cele trecute prin boală în perioada ultimelor 180 de zile. Starea de vindecat va fi comunicată în scris prin scrisoare medicală transmisă prin utilizarea mijloacelor de comunicare electronică la distanță direcției de sănătate publică județene/a municipiului București, care are obligația introducerii statutului de vindecat în platforma Corona Forms în decurs de 24 de ore de la primirea scrisorii.
multumesc,
am gasit in OMS 35/2022 Art. II (2)
(2) Dispozițiile instituite prin prezentul ordin se aplică și persoanelor pentru care la data prevăzută la alin. (1) sunt emise decizii de izolare, iar în cazul în care perioada prevăzută în acestea nu este efectuată, conform deciziei, aceasta se reduce în mod corespunzător conform dispozițiilor prezentului ordin