avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ,domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ,domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va intreb daca ...

Buna ziua,
Domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va intreb daca proiectul legislativ privind modificarea Legii pensiilor (263/2010) care stabilește că pentru activitatea desfăşurată in grupa 1 de munca ,în fracţiuni de ani, exprimate în luni de zile sau în zile, se aplică reducerea proporţional cu timpul lucrat, a fost adoptat de parlament? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: simonna38 , utilizator 22:59, 30 Ianuarie 2023

Buna ziua , o intrebare pt dl Dragoș Niculescu . OUG 94/2021 se mai aplică? Sper sa primesc raspuns urgent.
ioanczine a scris:

Buna ziua,
Domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va intreb daca proiectul legislativ privind modificarea Legii pensiilor (263/2010) care stabilește că pentru activitatea desfăşurată in grupa 1 de munca ,în fracţiuni de ani, exprimate în luni de zile sau în zile, se aplică reducerea proporţional cu timpul lucrat, a fost adoptat de parlament? Multumesc.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 94/2021 este un act normativ care modifica Legea 263/2010 si , prin urmare, se aplica.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 94/2021 este un act normativ care modifica Legea 263/2010 si , prin urmare, se aplica.
Multumesc pt raspuns. Inca o intrebare , intreb pt un coleg care nu are mana stanga din armata. are 56 ani, are certificat de persoana cu handicap si i s.a spus de la casa de pensii Zalau ca nu poate iesii in pensie ca trebuie sa aiba 25 ani ,, vechime,, de persoana cu handicap. El are mai mult dar certificatul e din 2005 si atunci cei de la casa zic ca are doar 18 ani., are o vechime in munca de 33 ani. I s-a spus ca doar prin instanta i se va da dreptul . Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. sunt pers.cu handicap gr.grav. la 16 ani n-am mai ... gigif gigif Buna ziua. Sunt pers.cu handicap gr.grav. La 16 ani n-am mai mers si in anul 1986 am fost angajat. In anul 1998 m-am pensionat medical gr.1,avand o vechime de ... (vezi toată discuția)
Calculul pensiilor in functie de stagii complete de cotizare diferite Black_Dolphin Black_Dolphin La recalcularea pensiilor militare conform OUG1/2011, stagiul complet de cotizare a fost stabilit la 20 de ani. Mie mi s-a calculat pensia de invaliditate ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta pe baza de handicap locomotor nirama nirama Buna ziua! Am o mare rugaminte, am o ruda barbat de 60 de ani, care a fost pensionat pe caz de boala, gr. 2 (handicap accentuat), la 56 de ani i s-a aprobat o ... (vezi toată discuția)