Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ,domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ,domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va intreb daca ...

Buna ziua,
Domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va intreb daca proiectul legislativ privind modificarea Legii pensiilor (263/2010) care stabilește că pentru activitatea desfăşurată in grupa 1 de munca ,în fracţiuni de ani, exprimate în luni de zile sau în zile, se aplică reducerea proporţional cu timpul lucrat, a fost adoptat de parlament? Multumesc.

Buna ziua , o intrebare pt dl Dragoș Niculescu . OUG 94/2021 se mai aplică? Sper sa primesc raspuns urgent.
ioanczine a scris:

Buna ziua,
Domnule Dragos Niculescu ,as vrea sa va intreb daca proiectul legislativ privind modificarea Legii pensiilor (263/2010) care stabilește că pentru activitatea desfăşurată in grupa 1 de munca ,în fracţiuni de ani, exprimate în luni de zile sau în zile, se aplică reducerea proporţional cu timpul lucrat, a fost adoptat de parlament? Multumesc.

OUG 94/2021 este un act normativ care modifica Legea 263/2010 si , prin urmare, se aplica.
Multumesc pt raspuns. Inca o intrebare , intreb pt un coleg care nu are mana stanga din armata. are 56 ani, are certificat de persoana cu handicap si i s.a spus de la casa de pensii Zalau ca nu poate iesii in pensie ca trebuie sa aiba 25 ani ,, vechime,, de persoana cu handicap. El are mai mult dar certificatul e din 2005 si atunci cei de la casa zic ca are doar 18 ani., are o vechime in munca de 33 ani. I s-a spus ca doar prin instanta i se va da dreptul . Multumesc anticipat.