Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi am în cazul în care succesiunea nu poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi am în cazul în care succesiunea nu poate fi dezbătută ? Bună ziua, nu am reușit până acum să fac moștenirea după ...

Bună ziua, nu am reușit până acum să fac moștenirea după tatăl meu, care a decedat în urmă cu 7 ani, mai am un frate în viață care din păcate a moștenit problemele psihice ale mamei fiind diagnosticat cu schizofrenie paranoidă. În prezent sunt desemnată tutore prin hotărâre judecătorească definitivă. Pe fratele meu am reușit f.f. greu să îl iau din locuința mamei și să îl internez într-un cămin de bătrâni privat, unde este îngrijit și primește tratamentul medical corespunzător. În privința mamei nu am reușit să fac prea multe, este înconjurată de persoane interesate de bunurile și banii ei (pensie de cca. 4700 lei, care o sfătuiesc să NU meargă la medic psihiatru, neurolog, astfel urmărindu-se ca în acte să figureze sănătoasă mintal până la moarte, deși are vădit semne de demență Alhzaimer în formă accentuată, uită absolut totul de pe o zi pe a alta - ce a văzut (obiecte, persoane), ce am discutat, încă din anul 2015, după decesul tatălui meu. Acum probabil afecțiunile psihice și neurologice s-au agravat. Moștenirea după răposatul a fost suspendată ptr.stabilirea discernământului mamei, dar înainte de solicitarea dezbaterii moștenirii, mama a apucat să semneze mai multe documente de înstrăinare a proprietăților, dar nu știu ce anume a semnat, dacă există clauză de întreținere a ei sau/și a fratelui.....avocatul pe care aceste persoane profitoare i l-au recomandat a sfătuit-o să nu îmi spună mie absolut nimic. Medicul de familie al mamei este cercetat disciplinar pentru că, atât în cazul fratelui (nu l-a văzut niciodată, nu i-a dat rețetă cu medicamentele prescrise- 3 ani și nici nu a anunțat autoritățile, fratele meu este interzis judecătoresc...), cât și în cazul mamei (deși i-am solicitat de nenumărate ori să îi dea trimiteri la un medic specialist, a motivat că nu are rost să îi dea, dacă mama refuză să meargă la medic psihiatru, dânsa nu poate să o ia de mână și să o ducă, apoi a spus că trimiterile costă bani, deși i-am spus că le plătesc, nu i-a dat trimiteri), iar în ultimul timp medicul de familie nu îmi mai răspunde la telefon. Eu consider că doamna doctor ori este slab pregătită profesional, ori are interes. Întrebarea este : pot solicita să mi se dea o cheie de la aparatmentul mamei, având în vedere că eu și fratele avem dreptul la cotă parte din acel apartament cu 3 camere, pentru depozitarea unor lucruri. În acest mod aș vedea și ce persoane profită de mama, care deși are o pensie mai mare ca salariul meu, trăiește în mizerie, se îmbracă sărăcăcios, mănâncă ce apucă, apartamentul este într-o stare deplorabilă.....În trecut i-am oferit ajutorul meu, dar m-a refuzat pe motiv că o spionez. Mama are de cca. 30 de ani vedenii, astfel vede la tot pasul în cele mai banale fapte, întâmplări ISPITE de la diavol (conform înscrisurilor olografe ale mamai - astfel eu apar ca făcând parte din oastea lui Satan, socrii mei sunt considerați sectanți, mătușa mea este malefică......- idei ce sunt alimentate de persoanele ce o înconjoară și sunt întreținute de către mama).
In primul rand trebuie sa lamuresti problema cu mama . Chiar daca a semnat diferite documente de instrainare, daca se constata ca nu avea discernamant, acestea pot fi anulate. Daca are peste 70 de ani, la semnarea acestor acte notarul trebuia sa ceara o adeverinta medicala de la un medic psihiatru. Altfel aceste acte se pot anula.
In al doilea rand trebuie sa rezolvi problema cu discernamantul mamei tale pentru a continua dezbaterea mostenirii. Poti cere in instanta punerea sub tutela a mamei tale, astfel va fi dusa obligatoriu la o comisie medicala.
Dar actiunea este farte grea si trebuie sa ceri sprijinul unui avocat bun.
Daca are peste 70 de ani, la semnarea acestor acte notarul trebuia sa ceara o adeverinta medicala de la un medic psihiatru. Altfel aceste acte se pot anula.

fals

Întrebarea este : pot solicita să mi se dea o cheie de la aparatmentul mamei, având în vedere că eu și fratele avem dreptul la cotă parte din acel apartament cu 3 camere, pentru depozitarea unor lucruri.

nu, deocamdata nu.
Mama nu avea cum sa semneze acte de instrainare cat casa este bun comun cu raposatul sot.
Puneti-o sub interdictie.
gi-jane2, moderator