Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariul cerut diferit fata de cel din contractul ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariul cerut diferit fata de cel din contractul semnat

Buna ziua! Am incheiat un contract de asistenta juridica in care se specifica o suma fixa ca onorariu convenit. Nu este trecut nimic ca "alte mentiuni cu privire la onorariu". Dupa semnarea contractului, avocatul mi-a cerut, prin mesaje, o suma de aproape 3 ori mai mare. I-am virat banii, fiind intr-o situatie delicata la momentul respectiv: fusesem recent diagnosticata cu "depresie ca urmare a multiple traume majore", ceea ce i-am comunicat in scris, impreuna cu dovada diagnosticului, inainte sa imi ceara noua suma. Este legal ceea ce a facut si am cum sa-mi recuperez banii? Va multumesc in avans.
Buna ziua! Se poate presupune, pe buna dreptate, ca prin plata facuta ati acceptat aditionalele la contractul de asistenta juridica, privind majorarea de onorariu, in baza elementelor noi si complexitatii cazului dvs, intervenite pe parcursul derularii procesului, adica s-a complicat problema, trebuie platiti mai multi bani. Mai ales ca banii sunt achitati prin cont, totul este legal. Succes cu litigiul!
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns. Dosarul este unul de succesiune, cu un singur alt mostenitor, care a pus toate actele la dispozitia avocatului, de la bun inceput. Diagnosticul nu serveste ca dovada in acest caz.

Necunoscand legea, i-am adus acest diagnostic la cunostinta, in mod voluntar, in cazul in care se punea problema sanatatii mele mintale, ceea ce nu a fost cazul.

Se mai aplica raspunsul dumneavoastra? Va multumesc in avans!

trandafir2 a scris:

Buna ziua! Se poate presupune, pe buna dreptate, ca prin plata facuta ati acceptat aditionalele la contractul de asistenta juridica, privind majorarea de onorariu, in baza elementelor noi si complexitatii cazului dvs, intervenite pe parcursul derularii procesului, adica s-a complicat problema, trebuie platiti mai multi bani. Mai ales ca banii sunt achitati prin cont, totul este legal. Succes cu litigiul!