avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariul cerut diferit fata de cel din contractul ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariul cerut diferit fata de cel din contractul semnat

Buna ziua! Am incheiat un contract de asistenta juridica in care se specifica o suma fixa ca onorariu convenit. Nu este trecut nimic ca "alte mentiuni cu privire la onorariu". Dupa semnarea contractului, avocatul mi-a cerut, prin mesaje, o suma de aproape 3 ori mai mare. I-am virat banii, fiind intr-o situatie delicata la momentul respectiv: fusesem recent diagnosticata cu "depresie ca urmare a multiple traume majore", ceea ce i-am comunicat in scris, impreuna cu dovada diagnosticului, inainte sa imi ceara noua suma. Este legal ceea ce a facut si am cum sa-mi recuperez banii? Va multumesc in avans.
Cel mai recent răspuns: R_F , utilizator 08:32, 20 Ianuarie 2022
Buna ziua! Se poate presupune, pe buna dreptate, ca prin plata facuta ati acceptat aditionalele la contractul de asistenta juridica, privind majorarea de onorariu, in baza elementelor noi si complexitatii cazului dvs, intervenite pe parcursul derularii procesului, adica s-a complicat problema, trebuie platiti mai multi bani. Mai ales ca banii sunt achitati prin cont, totul este legal. Succes cu litigiul!
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns. Dosarul este unul de succesiune, cu un singur alt mostenitor, care a pus toate actele la dispozitia avocatului, de la bun inceput. Diagnosticul nu serveste ca dovada in acest caz.

Necunoscand legea, i-am adus acest diagnostic la cunostinta, in mod voluntar, in cazul in care se punea problema sanatatii mele mintale, ceea ce nu a fost cazul.

Se mai aplica raspunsul dumneavoastra? Va multumesc in avans!

trandafir2 a scris:

Buna ziua! Se poate presupune, pe buna dreptate, ca prin plata facuta ati acceptat aditionalele la contractul de asistenta juridica, privind majorarea de onorariu, in baza elementelor noi si complexitatii cazului dvs, intervenite pe parcursul derularii procesului, adica s-a complicat problema, trebuie platiti mai multi bani. Mai ales ca banii sunt achitati prin cont, totul este legal. Succes cu litigiul!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intampla cu adresa din buletin daca plec de acasa? poate detinerea unui buletin temporar sa influenteze acordarea vizei k-1 pentru sua? Fifalde Fifalde Ma aflu intr-o situatie delicata. Am 20 de ani si planuiesc sa plec (sau fug, daca se prefera termenul) din casa parinteasca. Este ceva ce nu se poate evita, ... (vezi toată discuția)
Atacarea dreptului civil de proprietate pe motiv psihiatric remusovidiu remusovidiu Sunt in situatia urmatoate : Verisoara impreuna cu sotul ei locuiesc in apartamentul unchiului si matusii mele , amandoi au buletin si domiciliu facut pe ... (vezi toată discuția)
Clauza abuzivă onorariu avocat. vă rog să mă îndrumați cum pot s-o atac angeloca angeloca Buna ziua, Cum pot sa atac o clauza abuziva trecuta intr-un contract semnat cu un avocat pentru a ma reprezenta ,eu fiind victima unui accident rutier ... (vezi toată discuția)