Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O femeie ( funcționar public) poate depune simultan ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O femeie ( funcționar public) poate depune simultan cerere pentru ...

O femeie ( funcționar public) poate depune simultan cerere pentru continuarea activității până la vârsta de 65 de ani și dosarul pentru pensionare limita de vârstă?
DECIZIA CCR nr. 112 din 23 februarie 2021 referitoare la excepția de neconstituționalitate a prevederilor art. 98 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, în redactarea anterioară modificării prin art. I pct. 24 din Legea nr. 156/2018 pentru modificarea și completarea Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, ale art. 98 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 188/1999, astfel cum au fost modificate prin art. I pct. 24 din Legea nr. 156/2018, și ale art. 517 alin. (1) lit. d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, precum și a prevederilor art. 98 alin. (3) din Legea nr. 188/1999
......

29. În prima ipoteză, când optează pentru deschiderea dreptului la pensie, raportul de serviciu în curs încetează de drept. Din contră, în măsura în care funcționarul public femeie optează pentru continuarea raportului de serviciu până la împlinirea vârstei de pensionare prevăzute de lege pentru bărbați, exercițiul dreptului la muncă nu este condiționat de voința angajatorului, dar dreptul la pensie nu va putea fi solicitat simultan. Curtea observă că, potrivit dispozițiilor art. 53 alin. (1) din Legea nr. 263/2010, vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbați și 63 de ani pentru femei, dar că atingerea acestei vârste se realizează prin creșterea vârstelor standard de pensionare, conform eșalonării prevăzute în anexa nr. 5 la această lege. În condițiile în care legiuitorul va înțelege să modifice vârstele de pensionare, aceste considerente își păstrează valabilitatea, urmând a fi avute în vedere dispozițiile în vigoare la data împlinirii vârstei de pensionare de către funcționarul public femeie.
....
Multumesc frumos pentru raspuns.
Decizia CCR nr.387/2018 pct.36 se aplica similar cu pct.29 din Decizia CCR nr.112/2021, in cazul unei femei functionar public care a indeplinit vasta de pensionare in anul 2019 si a solicitat prelungirea mentinerii pe post cu inca 3 ani, respectiv interzicerea continuarii activitatii cu dreptul la pensie?
Multumesc anticipat!