Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista functia de ,,muncitor calificat,,? Caci in baza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista functia de ,,muncitor calificat,,? Caci in baza acestei ...

Exista functia de ,,muncitor calificat,,? Caci in baza acestei functii angajatii sunt efectiv obligati sa faca ,,de toate,,. In sensul ca nu se tine cont ca sunt calificati in anumite domenii. In mod normal angajatorul nu este obligat sa te angajeze in baza actelor de calificare si sa faci ceea ce esti calificat? Multumesc. (Vorbesc despre domeniul educatie)
Angajatorul angajeaza pe posturile vacante , pentru care au stabilite conditii generale si specifice de angajare ... dvs cand v-ati angajat nu ati vazut ce functie veti avea?
Ca sa ma fac inteles. Exista post de ,,muncitor calificat,,? In mod normal un post de executie nu trebuie sa fie conform Clasificarii Ocupatiilor din Romania? Caci in baza unei atare nume de post angajatorul poate face ce doreste caci in fisa postului trece,, muncitorul executa si alte sarcini trasate de conducere,,.
Cod COR :

Muncitor necalificat in agricultura
Muncitor necalificat in industria confectiilor
Muncitor necalificat in metalurgie
Muncitor necalificat in mine si cariere
Muncitor necalificat in pescuit si vanatoare
Muncitor necalificat in silvicultura
Muncitor necalificat la ambalarea produselor solide si semisolide
Muncitor necalificat la ambalarea produselor sub forma de praf si granule
Muncitor necalificat la asamblarea, montarea pieselor
Muncitor necalificat la demolarea cladirilor, captuseli zidarie, placi mozaic, faianta, gresie, parchet
Muncitor necalificat la intretinerea de drumuri, sosele, poduri, baraje
Muncitor necalificat la spargerea si taierea materialelor de constructii
[ link extern ]
Multumesc mult. Exact ce spun si eu si credeam. Nu exista in COR ,,Muncitor calificat,, Ci sunt specificate calificarile respective, astfel incat daca esti angajat(sa spunem) ca electrician nu poti fi si fochist(sau strungar, oricum alta meserie) doar pentru ca angajatorul te pune sa faci asta.
Intr-adevar, insa totul depinde de fisa postului ....