Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conform Codului Fiscal pot emite legal facturi ca ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conform Codului Fiscal pot emite legal facturi ca persoana fizica impozabila cu activitate economica?

Am o rugaminte , intrebare, va rog frumos !
Conform Codului Fiscal pot emite legal facturi ca persoana fizica impozabila cu activitate economica fara sa fiu PFA, II, SRL,..etc. Mentionez ca respectivele facturi vor fi emise catre un SRL si reprezinta comision anual din puncte/vanzari din sistemul MLM.
Multumesc
george-neagu, moderator
Puteți obține CIF de la ANAF ca persoană fizică independentă (PFI) și apoi să emiteți facturi pentru serviciile prestate.

Iulian MANEA a scris:

Puteți obține CIF de la ANAF ca persoană fizică independentă (PFI) și apoi să emiteți facturi pentru serviciile prestate.

Cod Identificare Fiscala , cumva ? Mentionez ca eu am deja un contract de inchiriere prin ANAF, a unei case pe o perioada de 5 ani. Cumva in SVP ,unde imi fac anual declaratia pt chirie am acel CIF ?
Multumesc
Da, cod de identificare fiscală.
Ok, asta cu CIF, am inteles
Ceea ce-mi este neclar , declaratia de venituri o fac separat de cea de inchiriere.
Multumesc

Iulian MANEA a scris:

Da, cod de identificare fiscală.

Florian59, utilizator
Se va depune o singură declarație unică, dar veniturile vor fi evidențiate distinct.
Iulian MANEA, Contabil