avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conform Codului Fiscal pot emite legal facturi ca ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conform Codului Fiscal pot emite legal facturi ca persoana fizica impozabila cu activitate economica?

Am o rugaminte , intrebare, va rog frumos !
Conform Codului Fiscal pot emite legal facturi ca persoana fizica impozabila cu activitate economica fara sa fiu PFA, II, SRL,..etc. Mentionez ca respectivele facturi vor fi emise catre un SRL si reprezinta comision anual din puncte/vanzari din sistemul MLM.
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Florian59 , utilizator 08:10, 3 Martie 2022
Puteți obține CIF de la ANAF ca persoană fizică independentă (PFI) și apoi să emiteți facturi pentru serviciile prestate.


Iulian MANEA a scris:

Puteți obține CIF de la ANAF ca persoană fizică independentă (PFI) și apoi să emiteți facturi pentru serviciile prestate.

Cod Identificare Fiscala , cumva ? Mentionez ca eu am deja un contract de inchiriere prin ANAF, a unei case pe o perioada de 5 ani. Cumva in SVP ,unde imi fac anual declaratia pt chirie am acel CIF ?
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, cod de identificare fiscală.
Ok, asta cu CIF, am inteles
Ceea ce-mi este neclar , declaratia de venituri o fac separat de cea de inchiriere.
Multumesc

Iulian MANEA a scris:

Da, cod de identificare fiscală.

Ultima modificare: Joi, 10 Februarie 2022
Florian59, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se va depune o singură declarație unică, dar veniturile vor fi evidențiate distinct.
Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2022
Iulian MANEA, Contabil

Alte discuții în legătură

Am un apartament in regim hotelier, inregistrat la anaf ca persoana fizica. nadia van der Pas nadia van der Pas Buna ziua! Am un apartament in regim hotelier ,insa sunt inregistrata la ANAF,ca si persoana fizica (nu am SRL sau PFA)...As dori sa stiu daca pot sa ofer ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati RADIOANA RADIOANA MA NUMESC RAD IOANA, AM INTRAT INTR-UN SISTEM MLM SI ACUM IAU BONUS DE LA PERSOANELE INSCRISE DE MINE! ACEST BONUS IL PRIMESC PRIN MANDAT POSTAL! VREAU SA ... (vezi toată discuția)
Pfa si pfi simocori1970 simocori1970 Mai este PFI, persoana fizica independenta, un contract legal la ora actuala? Dar asocierea CMI cu PFI? Va rog un raspuns clar! Multumesc, (vezi toată discuția)