Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am fost victima unui accident de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am fost victima unui accident de circulatie, ca si ...

Buna ziua,
Am fost victima unui accident de circulatie, ca si pieton, pe trecerea de pietoni. Un taxi oprit la trecere pentru a ceda trecerea pietonilor. a pornit exact candam ajuns la mijlocul trecerii, m-a luat pe capota si am cazut pe carosabil lovindu-ma la coloana, cervical si lombar, femur, genunchi. Deoarece nu a oprit m-am vazut nevoita sa ma ridica cu dureri in tot corpul si sa alerg dupa masina, am ajuns-o si i-am deschis portiera, a spus ca nu m-a vazut si a tras pe dreapta. Am chemat politia, politia a chemat ambulanta, am fost dusa la UPU , din investigari a reiesit ca nu am fracturi, am doar contuzii. Politistul care m-a insotit la spital a spus ca i-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala din culpa. Am fost la IML, am aratat contuziile, dar fiindca nu erau vanatai mari, inflamatiile oaselor nu a contat si mi-a dat 5 zile de ingrijiri medicale. Apoi am fost chemata la politie sa depun declaratia, am aflat numele conducatorului auto, care nici macar nu m-a intrebat atunci daca ma simt bine sau sa isis ceara scuze macar. De la politie mi s-a spus ca , deoarece nu am 90 de zile ingrijiri medicale, dosarul va fi clasat. am aflat ca , conducatorul auto cu 5 zile inainte a mai fost implicat intr-un accident.
Ce pot face in acest caz, astefl incat conducatorul auto sa fie tras la raspundere, in plus in cadere mi s-a spart si telefonul care valoreaza undeva pana in 1200 lei, cum pot cere daune morale si materiale pentru trauma suferita, pentru loviturile care inca dupa 3 saptamani imi creaza probleme la mers, la stat pe scaun, am stat in medical 5 zile si am pierdut la salar.
Atitudinea conducatorului auto - cu atat mai mult cu cat era o femeie la volanul taxi - a fost efectiv inumana, puteam sa am fracturi sau o hemoragie interna si fiind pusa in situatia sa alerg dupa masina sa o opresc putea sa imi puna viata in pericol, nici macar nu si-a cerut scuze, nici macar sa ma intrebe unde m-am lovit .... sau daca nu ma puteam ridica de jos , efectiv parasea locul accidentului.

Buna ziua!

Va puteti constitui parte civila in dosarul penal si sa solicitati daune materiale si morale.
In situatia in care dosarul se va clasa, puteti introduce actiunea in despagubire la instanta civila sau va puteti adresa direct instantei civile.
Chiar daca am avut doar 5 zile concediu medical pot sa ma constitui parte civila? M-ai imi era necesar concediu medical, dar nu imi permit sa lipsesc de la servici . Iar la politie nu a vrut sa imi accepte nici o dovada, nici concediul medical, doar Rezultatul IML si tot imi accentua ca daca nu sunt 90 de zile ingrijiri medicale , nu are rist sa ii faca dosar penal, in conditiile in care la spital mi -a spus ca ii face dosar penal .
Am cerut si filmarile de pe camerele video , dar nu am fost luata in seama. Am simtit ca si cum nu ar conta ca este vina esclusiva a conducatoarei auto si daca se poate peste 90 de zile i se da permisul si poate conduce la fel de bine ca si pana acum.
Multumesc mult .
Din cum ati descris lucrurile, inteleg ca politistii doresc sa incadreze fapta pe art. 196 CP. In acest caz, avand 5 zile de ingrijiri medicale, fapta nu reprezinta infractiune.

Insa, din cum ati zis ca s-a intamplat accidentul, personal, consider ca fapta s-ar putea incadra pe art. 193. Si puteti face si dvs o plangere prealabila.

De asemenea, daca va intereseaza doar sa va recuperati prejudiciul, puteti sa faceti doar actiunea civila pentru despagubirea prejudiciului.

claudia.claudia.claudia a scris:

Chiar daca am avut doar 5 zile concediu medical pot sa ma constitui parte civila? M-ai imi era necesar concediu medical, dar nu imi permit sa lipsesc de la servici . Iar la politie nu a vrut sa imi accepte nici o dovada, nici concediul medical, doar Rezultatul IML si tot imi accentua ca daca nu sunt 90 de zile ingrijiri medicale , nu are rist sa ii faca dosar penal, in conditiile in care la spital mi -a spus ca ii face dosar penal .
Am cerut si filmarile de pe camerele video , dar nu am fost luata in seama. Am simtit ca si cum nu ar conta ca este vina esclusiva a conducatoarei auto si daca se poate peste 90 de zile i se da permisul si poate conduce la fel de bine ca si pana acum.
Multumesc mult .

Insa, din cum ati zis ca s-a intamplat accidentul, personal, consider ca fapta s-ar putea incadra pe art. 193. Si puteti face si dvs o plangere prealabila.

Adica spuneti dvs ca a savarsit fapta cu intentie?
Doamna spune ca soferul a oprit pentru a acorda prioritate pietonilor, apoi a pornit cand aceasta se afla la mijlocul trecerii. Consider ca s-ar putea retine intentie indirecta, deoarece soferul nu a asteptat ca pietonul sa iasa complet de pe sensul sau de mers, dovada fiind si faptul ca a lovit-o.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Insa, din cum ati zis ca s-a intamplat accidentul, personal, consider ca fapta s-ar putea incadra pe art. 193. Si puteti face si dvs o plangere prealabila.

Adica spuneti dvs ca a savarsit fapta cu intentie?