avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt născută în mai 1962 și din 2019 august sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt născută în mai 1962 și din 2019 august sunt la pensie ...

Sunt născută în mai 1962 și din 2019 august sunt la pensie parțial anticipata. În gr a doua am 11 ani și o luna. Perioada asimilata 2 ani și 9 luni. În decizie îmi apare a vârstă de pensionare la limita de vârstă 60 anisi 3luni /62 ani și trei luni.. Ce nu înțeleg este de ce mi se scad din vârstă standard doar 2 ani și nu și cele 9 luni lucrate în gr. a doua.

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia de pensie anticipata partiala? getad getad Buna ziua! Sunt nascuta in 1962 iulie, am vechime 31 ani si 6 luni, din care 15 ani in gr. a 2 - a. Va multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Pensionare - ultima lege, ultima modificare. getad getad Nascuta in iulie 1962, am in gr a II -a 15 ani din cei 32,6 lucrati in total. M-ar interesa pensionarea anticipata si cea pt limita de varsta. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare bionela5 bionela5 Va rog as vrea sa stiu , la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii : sunt nascuta in 05.01.1962, am vechime in campul muncii 33 ani, din care 5 ... (vezi toată discuția)