avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot sa recuperez banii de la un chirias?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot sa recuperez banii de la un chirias?

Buna ziua! Am un contract de inchiriere incheiat cu un chirias insa acesta nu mi-a mai platit ultimele luni de chirie.
Imi recuperez banii prin cerere de chemare in judecata in baza contractului? Se plateste taxa de timbru la valoare?
Trebuie sa ii fac o procedura prealabila chiriasului inainte de actiunea in instanta?
Drept comun sau procedura somatiei?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cocollino , utilizator 13:33, 14 Ianuarie 2010
1. Aplicati prevederile contractului de inchiriere, in privinta litigiilor.
2. Este indicat o procedura prealabila, de incercare de stingere pe cale amiabila a litigiului.
3. Recuperarea debitului datorat se face prin chemarea in judecata(reziliere contract, evacuarea si plata debitelor), cuantuumul taxei il gasiti in legea referitoare la taxele de timbru.
Chiriasul a plecat, numai ca mi-au ramas plate chiriei pe ultimele 2 luni si intretinerea aferenta! akm am alt chirias insa vreau sa imi recuperez banii ce mi-i datoreaza chiriasul anterior!
Poate fi respinsa actiunea ca prematura dk nu incerc stingerea litigiului amiabil?
Pot sa merg pe procedura somatiei de plata unde taxa de timbru este fixa si nu se ia la valoare?
Am si eu o problema asemanatoare...
Am avut niste chiriasi , care nu au respectat conditiile contractului incheiat si au plecat mai devreme. In urma lor insa au ramas facturi neachitate. Desi initial au fost deschisi si dispusi sa le plateasca de doua luni refuza sa imi mai raspunda la tel sau la mailuri. Eu le-am trimis facturile scanate pe mail...cu explicatii la sumele datorate si pur si simplu nu mai sunt de gasit.
Ideea este ca eu intentionez sa fac o plangere penala la politie pe numele lor , dar am o problema..Nu stiu daca plangerea sa o fac aici in Bucuresti, sau la politia din localitatea in care domiciliaza ..adica adresa din Buletin.
In cazul unui proces, exista martori suficienti ca ei au locuit acolo in acea perioada si ca sunt buni de plata, dar ...ce sanse de castig am eu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare penalitati de intarziere anakin70000 anakin70000 Buna seara, asociatia noastra de locatari a avut un contract cu SC XXXXXX,pentru inchirierea a 4 mp din acoperisul scarii,care s-a reziliat in Noiembrie ... (vezi toată discuția)
Recuperare chirie intre societati com. ContSters56278 ContSters56278 O societate are incheiat cu o alta un contract de inchiriere pe 5 luni a unui imobil cu plata in 3 transe a chiriei.Contractul a expirat la 31.12.2008 fara sa ... (vezi toată discuția)
Convocare la conciliere ana24 ana24 o simpla notificare prin care solicit celeilalte parti solutionarea pe cale amiabila, la care am anexat si actele pe care imi intemeiez pretentia poate fi ... (vezi toată discuția)