Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare sediu social firma de pe un apartament ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare sediu social firma de pe un apartament vandut.

Buna seara ! Am cumparat in 2013 un ap in Bucuresti si din 2014 primesc instiintari de la anaf ,vin plicuri si la dest. e trecut firma,eu n am firma,am facut sesizare la anaf dar tot continua in fiecare an.mi au spus sa merg la camera de comert,am mers si de acolo mi au spus ca ei nu pot face nimic,n am decat sa dau firma respectiva in judecata,Pai e problema mea sa fac asta??? Eu vreau decat atat. Sa nu mi mai vina mie somatii! Ce as putea face? S a mai confruntat cineva cu asa ceva ???
george-neagu, moderator
Da. E fix problema dumneavoastra si a fostului proprietar sa rezolvati aceasta problema pe cale amiabila sau, daca nu se poate altfel, in justitie. Aici statul (prin anaf) nu are de ce sa se bage.
Dar eu nu am stiut ca si cumparator ca ar fi existat firma la acest apartament. Cartea funciara a fost ok,nu mi s a adus la cunostinta ca ar exista asa ceva .

george-neagu a scris:

Da. E fix problema dumneavoastra si a fostului proprietar sa rezolvati aceasta problema pe cale amiabila sau, daca nu se poate altfel, in justitie. Aici statul (prin anaf) nu are de ce sa se bage.

Cand ati cerut certficatul fiscal pentru la notar ca sa faceti actele si apoi cand ati inregistrat actul de vanare/cumparare si schimbarea proprietarului la directia de impozite si taxe, de acolo trebuia sa va atraga atentia ca pe acea adresa e inregistrat si un sediu social de firma.
Am fost la reg.comertului si mi a zis sa fac o cerere tehnoredactata pentru radierea sediului societatii + o cerere de la ei .Ma ajuta si pe mine cineva cu formularea cererii?!?
george-neagu a scris:

Cand ati cerut certficatul fiscal pentru la notar ca sa faceti actele si apoi cand ati inregistrat actul de vanare/cumparare si schimbarea proprietarului la directia de impozite si taxe, de acolo trebuia sa va atraga atentia ca pe acea adresa e inregistrat si un sediu social de firma.

MsiC, utilizator