Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu firme intr-un apartatment fara acordul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu firme intr-un apartatment fara acordul proprietarului

In urma cu cateva zile pe adresa mea de domiciliu au sosit 2 plicuri de la Administratia Finantelor Publice pentru 2 societati care au sediul in apartamentul meu!!! Nici eu si niciun alt membru al familiei mele nu si-a dat acordul pentru ca vreo firma sa aiba sediul in acest apartament. Nu s-a incheiat niciun contract de inchiriere sau de comodat cu nicio societate. Mai mult ca sigur ca aceste firme au prezentat la infiintare acte false in ceea ce priveste sediul. Apartamentul are 2 camere si o firma figureaza la "camera 1" , iar cealalta la "camera 2". Probabil ca, daca aveam 3 camere, mai aparea inca o firma la "camera 3"!!
Intrebari: Credeti ca Registrul Comertului imi va elibera copii ale acordului proprietarului sau ale contractelor privind sediul acestor societati? Stie cineva care ar fi taxa perceputa de RC? As vrea sa fac si plangere la politie dar imi este teama sa nu vina actionarul/actionarii cu amenintari. Ce pot face ca aceste societati sa nu mai figureze la adresa mea?
Sesizati Registrul comertului cu privire la acest aspect!
Orice persoana interesata poate solicita radierea sediului. Este de altfel singura varianta pentru a rezolva problema.
daca as fi in locul dvs. i-as contacta si i-as intreba...nu trebuie neaparat sa fie rea credinta!!
sper, ca nu ati deschis plicurile...?!
ati achizitionat de curand imobilul..este posibil ca sediul sa fi fost inregistrat cu acordul ..fostului proprietar si..firma nu a mai facut schimbarea de sediu...din comoditate sau din lipsa de alt ..sediu.
exista rezolvare nu trebuie sa intrati in panica..

av. Ileana Schwarz
Si ce iti pasa daca au fost declarate 2 sau 10 firme in imobilul tau, legal sau ilegal?
Cu ce te deranjeaza?
Daca primesti plicuri pe adresa ta, exista o solutie: COSUL DE GUNOI.

Nu inteleg care este problema ta? Nu este rau totusi sa mergi la un avocat sau direct la registru
si sa ceri copii dupa dovezile de sediu si acordurile de la vecini.
Costa foarte putin si ti le da pe loc.

Daca este vorba de falsuri, e bine sa faci o plingere formala la politie.

Daca este vorba de acte legale incheiate de fostul proprietar (daca ai cumparat de curind apartamentul)
NU SE POATE FACE NIMIC.

Contractele incheiate de fostul proprietar sunt perfect legale si nu le poti rezilia unilateral oricit te-ai chinui.
Eventual poti actiona fostul proprietar pentru inselaciune (si declaratie in fals in contractul de vinzare cumparare ca imobilul nu a fost inchiriat, nu s-au stabilit sedii de firma prin comodat- vezi in contract ce scrie)

Oricum , chiar si asa ... ce iti pasa?

Arunca plicurile la gunoi si cind vine postasul cu recomandate cu confirmare, pur si simplu refuza-le.

P.S.: De ce ti-e teama sa faci plingere la Politie? Sa nu vina actionarul? Esti implicat(a) in vreo smecherie, ceva?

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
Subscriu la cele aratate de colegul meu..cu o singura exceptie.Dvs. puteti merge la Registrul Comertului si cere!atentie puteti cere radierea acelui sediu. Nici nu va intereseaza daca au sau nu acele contracte. In acest moment sunteti proprietar si puteti face aceasta cerere!atasand actul dvs. de proprietate.

Problema este ca si daca veti radia sediul este posibil sa va treziti in continuare cu plicuri..cine stie in cate baze de date firma apare cu acelasi sediu..?!so?

Mai exact puteti chiar cere dizolvarea societatii....in caz de expirare a sediului..( daca nu mai sunt contracte)..
vezi art. 237 din L31/1990
av. Ileana Schwarz
Ileana Schwarz, Avocat
Daca va descoperi contracte false sau acorduri false in dosarul firmei de la Registru, poate cere dizolvarea societatii (nu radierea).

Daca va descoperi contracte de inchiriere sau comodat valabil incheiate de fostul proprietar, NU SE POATE FACE NIMIC.
Contractele de inchiriere sau comodat supravietuiesc vinzarii imobilului, iar noul proprietar nu le poate anula.
Daca noul proprietar cere vreo reparatie, trebuie sa se certe cu fostul proprietar, nu cu chiriasul / comodatarul.
O eventuala cerere de dizolvare va fi respinsa in acest caz.

Chiar daca firma este dizolvata, ea nu va fi radiata decit dupa numirea unui lichidator (eventual faliment) si incheierea procedurii de lichidare. In tot acest timp, va primi corespondenta.

Chiar si radiata, tot va primi corespondenta de la cei care nu stiu ca e radiata.

Cea mai buna solutie juridica: poti indosaria corespondenta in cosul de gunoi.
Atentie ! Nu ai voie sa deschizi plicurile. Este infractiune.

Alberto Kurtyan