Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adresa de domiciliu pentru luare în spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adresa de domiciliu pentru luare în spatiu

Am o cunostinta care vrea sa se mute cu chirie. Problema e ca ii expira buletinul și nu mai poate avea vechea adresa de domiciliu. Vreau sa o ajut cu buletinul, sa o iau în spațiu, dar nu vreau sa am probleme ulterioare, sa trebuiască sa o țin eu de exemplu.
Poate avea adresa pe buletin pe o perioada limitata, sa zicem 6 luni? Exista posibilitatea unei adrese de domiciliu provizorie?
Care este soluția corectă?
Mulțumesc frumos!
Annett, utilizator
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri.
Ne-am gândit la o soluție, va rog sa-mi comunicați dacă poate fi viabila.
Ii pot face contract de comodat pentru o cameră din apartament pe 6 luni autentificat notarial cu care apoi sa faca buletinul provizoriu?
Sau un contract de închiriere pe 6 luni pe o suma mica pe care sa il înregistrăm la ANAF?
Poate fi o soluție?
Annett, utilizator
Ii pot face contract de comodat pentru o cameră din apartament pe 6 luni autentificat notarial cu care apoi sa faca buletinul provizoriu?

da, e o solutie
De ce sa va complicati cu comodatul? daca nu are domiciliu, isi face carte provizorie, sf. mai jos:
OUG 97/2005:
(1) Cartea de identitate provizorie se eliberează în următoarele cazuri:
a) când solicitantul nu prezintă toate documentele necesare pentru eliberarea cărții de identitate, a cărții de identitate simple sau a cărții electronice de identitate;
(la 07-08-2020, Litera a) din Alineatul (1) , Articolul 20 , Capitolul III a fost modificată de Punctul 18, Articolul I din LEGEA nr. 162 din 3 august 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 698 din 04 august 2020 )
Va mulțumesc, m-ați ajutat f mult.
Va merge la Politie sa încerce sa facă buletinul provizoriu fără act care sa ateste domiciliul. Dacă se insista sa aibă act pt domiciliu, vom face contract de comodat pe o cameră pe 6 luni.
Cu respect!
Annett, utilizator