avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Am observat ca am de plătit aproape ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Am observat ca am de plătit aproape triplu la încălzire ...

Bună ziua! Am observat ca am de plătit aproape triplu la încălzire pentru o frizerie ce se află într-un apartament la parterul unui bloc cu încălzirea la Radet față de celelalte apartamente din scară cu aceeași suprafață. Când l-am întrebat pe administrator a spus că agentul termic este dublu sau triplu pentru persoane juridice sau spatii comerciale?
Cel mai recent răspuns: paultrefu , utilizator 16:38, 27 Ianuarie 2022
Buna ziua,
Ar trebui sa aveti contract separat si sa va vina separat factura.
Da, pretul pentru persoane juridice este foarte mare comparativ cu persoanele fizice, pers.juridice 524.21 lei/Gcal, pers.fizice 163.03 lei/Gcal
Nu am contract separat și nu îmi vine factura separat. Plătesc mereu la administrație. În cazul acesta înseamnă că am contractul pe persoana fizica, nu? Cum se pot justifica acele sume de către administrator?

elenazan a scris:

Buna ziua,
Ar trebui sa aveti contract separat si sa va vina separat factura.
Da, pretul pentru persoane juridice este foarte mare comparativ cu persoanele fizice, pers.juridice 524.21 lei/Gcal, pers.fizice 163.03 lei/Gcal

Atunci ar trebui intrebati presedintele si administratorul, solicitati lamuriri !
Pai am scris mai sus ce mi s-a răspuns la lămuriri.l și anume : eu sunt persoană juridică și de aceea voi plăti de 2-3 ori mai mult. Cum pot afla concret dacă banii pe care eu ii voi plăti vor ajunge la plata facturii de la furnizor și nu la el în buzunar? Eu cred ca eu nu figurez oficial ca persoana juridica la administrație și totuși el îmi va da chitanțe pe persoana juridica și diferența o pune în buzunar

elenazan a scris:

Atunci ar trebui intrebati presedintele si administratorul, solicitati lamuriri !


Solicitarile trebuie facute in scris, ca sa aiba efect juridic. Solicitati si copie dupa documentul care atesta faptul ca ati fost incadrat de catre furnizorul agentului termic drept persoana juridica atunci cind s-a emis factura catre asociatie.
Aveti dreptul sa faceti asta (si sa primiti raspunul de la presedintele de asociatie) in baza art.28 din legea 196/2018.
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Diferente cost gigacalorie pers fiz/jur clientX clientX Am o firma cu sediul in apartamentul unui bloc. Sunt inregistrat la asociatia de prop pe pers juridica. Am platit pina acum gigacaloria la pret de pers ... (vezi toată discuția)
Buna seara! suntem o asociatie care este formata din doua scari ... rududoo rududoo Buna seara! Suntem o asociatie care este formata din doua scari de bloc, ambele scari avand utilitatile separat. Asociatia a fost constituita in anul 1999 si ... (vezi toată discuția)
Procent plata gaze parti comune bobogheta bobogheta Buna ziua! Locuiesc intr un imobil cu 12 apartamente, 8 sunt racordate la gaze prin centrala individuala iar 4 au ramas conectate la centrala de bloc. Nu este ... (vezi toată discuția)