Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procent plata gaze parti comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procent plata gaze parti comune

Buna ziua! Locuiesc intr un imobil cu 12 apartamente, 8 sunt racordate la gaze prin centrala individuala iar 4 au ramas conectate la centrala de bloc. Nu este constituita o Asociatie intrucat unii proprietari pun conditii pentru a participa la infiintare. Pentru factura de gaze, noi cei debransati suntem obligati sa platim 20% din total factura, fara a se evidentia separat cat reprezinta consum gaze pt reparare hrana si apa calda pentru cei care sunt bransati, in continuare (8 persoane). Este legal acest procent? In plus, procentul este mentinut chiar si vara cand nu se consuma gaze pentru caldura.
Conform legii 196/2018 "ART. 1
(1) Prezenta lege reglementează aspectele juridice, economice şi tehnice cu privire la:
a) înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari din cadrul condominiilor formate din cel puţin 3 unităţi de proprietate imobiliară;" Daca sunteti asociatie cheltuielile comune se impart conform legii nu cum vor unii si altii.
@Bibi 62
Initiatorul topicului a precizat de la bun inceput
Nu este constituita o Asociatie intrucat unii proprietari pun conditii pentru a participa la infiintare.
,astfel ca invocarea disp L nr 196/2018 nu se justifica
@bobogheta
Pentru solutionare,instalati aparate individuale contorizat consum gaze pebtru detinatorii de centrale termice,iar restul consumatorilor urmeaza sa suporte cota dispusa de comitetul executiv
Cei debransati au contoare individuale, contract cu furnizorul de gaze si platesc separat consumul propriu de gaze pt preparare hrana, apa calda si caldura; cota de 20% impusa de cei nedebransati este doar pentru incalzirea spatiilor comune, sustin ei. Adica un calorifer si un demisol cu o surafata de aprox 10% din suprafata totala a blocului. Nu exista nici o forma de organizare legala, comitet executiv, etc.
Am vazut, dar ...fiind mai mult de 3 apartamente trebuie sa fie o asociatie, iar drepturile si obligatiile vor fi distribuite conform legii. Sau asa ar trebui.