Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Unde reclam o constructie ilegala cu pericol sanitar?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Unde reclam o constructie ilegala cu pericol sanitar?

Unde se poate reclama o constructie ilegala cu pericol sanitar? Situatia este in felul urmator, locuim in Rosia Montana judet Alba, sit Unesco in centrul istoric. In fata casei noastre, in jurul unui stalp electric (ce apartine de electrica) un localnic si-a construit un fel de cotet in care nu doar ca a instalat o soba si locuieste dar isi arunca urina chiar langa creand un adevarat focar de infectie. Primaria nu doreste sa accepte sesizari deoarece nu doreste sa isi creeze situatii neplacute in randul localnicilor cu constructii ilegale similare. ce pot face? tare mi-ar placea sa pot uploada o poza, este o arhitectura inedita.
george-neagu, moderator
Trebuie să vă adresati politiei locale

Balint88 a scris:

Unde se poate reclama o constructie ilegala cu pericol sanitar? Situatia este in felul urmator, locuim in Rosia Montana judet Alba, sit Unesco in centrul istoric. In fata casei noastre, in jurul unui stalp electric (ce apartine de electrica) un localnic si-a construit un fel de cotet in care nu doar ca a instalat o soba si locuieste dar isi arunca urina chiar langa creand un adevarat focar de infectie. Primaria nu doreste sa accepte sesizari deoarece nu doreste sa isi creeze situatii neplacute in randul localnicilor cu constructii ilegale similare. ce pot face? tare mi-ar placea sa pot uploada o poza, este o arhitectura inedita.

Sesizati primaria in scris, cu nr. de inregistrare/ data (se poate trimite pein posta cu confirmare de primire) in baza OG nr. 27/ 2002 privind petitiile si cereti sa vi se comunice in scris masurile luate.
Daca nu primiti raspuns scris cu masurile luate in termen de 30 de zile puteti deschide actiune in contencios administrativ in baza Legii nr. 554/ 2004 art.8
Politie politie Lovslaa DSP Primarie,faceti cate o sesizare scrisa catre fiecare tb miscate lucrurile cumva...
Sesizati oficil autoritatea de sanatate publica si comisariatul garzii de mediu