Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de judecată și onorariul executorului judecătoresc?

Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de judecată și onorariul executorului judecătoresc??

Bună seara.
În urma unui proces de ieșire din indiviziune (s-a împărțit casa + curtea) vă scriu aceste rânduri.
S-au depus 3 lotizări, iar lotizarea propusă de pârât a ieșit "câștigătoare".
Reclamantul a primit partea lui de casă + jumătate din terenul curții.
Pârâtul a primit partea lui de casă + jumătate din terenul curții.
Dacă am de primit bani pentru cheltuielile de judecată de la pârât și pun executare silită pe pensia pârâtului, acesta poate plăti executorului onorariul și punerea în posesie în locul meu ca reclamant? Sau cum se procedează?
Vă mulțumesc
Trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc pentru a pune in executare silita hotararea instantei.

Cheltuielile prilejuite de executarea silita vor fi suportate de debitor.
Ce înseamnă debitor în acest caz? Reclamantul sau pârâtul?

Cristina CIUREA a scris:

Trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc pentru a pune in executare silita hotararea instantei.

Cheltuielile prilejuite de executarea silita vor fi suportate de debitor.

Paratul din proces, persoana care nu executa de bunavoie hotararea judecatoreasca.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat