avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de judecată și onorariul executorului judecătoresc?

Cine plătește punerea în posesie, cheltuielile de judecată și onorariul executorului judecătoresc??


Bună seara.
În urma unui proces de ieșire din indiviziune (s-a împărțit casa + curtea) vă scriu aceste rânduri.
S-au depus 3 lotizări, iar lotizarea propusă de pârât a ieșit "câștigătoare".
Reclamantul a primit partea lui de casă + jumătate din terenul curții.
Pârâtul a primit partea lui de casă + jumătate din terenul curții.
Dacă am de primit bani pentru cheltuielile de judecată de la pârât și pun executare silită pe pensia pârâtului, acesta poate plăti executorului onorariul și punerea în posesie în locul meu ca reclamant? Sau cum se procedează?
Vă mulțumesc
Trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc pentru a pune in executare silita hotararea instantei.

Cheltuielile prilejuite de executarea silita vor fi suportate de debitor.
Ce înseamnă debitor în acest caz? Reclamantul sau pârâtul?

Cristina CIUREA a scris:

Trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc pentru a pune in executare silita hotararea instantei.

Cheltuielile prilejuite de executarea silita vor fi suportate de debitor.


Paratul din proces, persoana care nu executa de bunavoie hotararea judecatoreasca.
Ultima modificare: Vineri, 28 Ianuarie 2022
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un de executare silita a unei sentinte definitive de iesire din indiviziune Mircea Razvan Mircea Razvan In urma cu 3 zile (joi 11.06.)Am fost obligat sa execut silit un vecin care refuza sa imi restituie 2 suprafete de teren de vecinatate cu granite impinse de el ... (vezi toată discuția)
Executare silita roxanadumitru roxanadumitru Buna ziua, Am o hotarare judecatoreasca defintiva de evacuare a paratului din imobilul-casa de locuit al reclamantilor. Mentionez ca partile implicate ... (vezi toată discuția)
Partaj- sulta ionut c ionut c Cum se intra in posesia sultei? Trec acum si prin partaj,asa ca s-au facut 5 expertize,cea imobiliara fara lotizare, deci unul va ramane in casa (probabil ... (vezi toată discuția)