Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bursă socială
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bursă socială

Bună ziua ! Vă rog frumos, la întocmirea unui dosar pentru acordarea de burse sociale elevilor apare o situație incertă, din punctul meu de vedere. Astfel, un elev este împreună cu mama sa, divorțată, dar împreună cu ei locuiește și un partener de viață al mamei (concubinaj)și care este salariat. Acest partener chiar dacă are un venit lunar este posibil să contribuie doar cu o cotă parte, s-au poate părăsi domiciliul când vrea, nefiind ținut de nici o obligație. Se poate lua în calcul la venitul pe membru de familie ? Și dacă da, în baza cărei legi? Mulțumesc frumos.
Nu se poate lua în calcul la venitul pe membru de familie.