Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt de bunuri personalebuna ziua. in luna iunie a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt de bunuri personalebuna ziua. in luna iunie a anului trecut mi s-a furat portofelul ...

buna ziua.
in luna iunie a anului trecut mi s-a fyrat portofelul intr-un supermarket,Am anuntat politia ,au venit au vazut pe camerele de luat vederi persoana care a facut aceasta fapta,am mers la politie am dat declaratii.De aici un cortegiu intreg ,am blocat cardurile,am pregatit documentele pentru eliberare buletin si tot restul.In acest timp s-a prezentat la politie un domn care a spus ca a gasit portofelul meu pe o banca in parc,cel care l-a furau era un batran de vreo 70 ani
Nici pana azi nu m-a anuntat nimeni ce urmeaza sa fac,am fost la politie si mi-au spus ca mai au cercetari de facut
Chiar m-am suparat pentru ca batranul a fost gasit,din cate stiu,filmarea a juns la politie ,ce mai era de cercetat.Exista vreun termen ,in care trebuie instrumentat un caz,chiar simplu,ca acesta dar fapta de talharie ramane?ce trebuie sa fac?
Bună dimineața!
Daca urmărirea penala va depăși 1 an( fiind furtul săvârșit în luna iulie 2021 încă nu s-a implinit termenul de 1 an), aveți posibilitatea să faceți plângere pentru tergiversarea soluționării cauzei dvs.!
Până atunci ( până la împlinirea termenului de 1 an) puteți face cerere de urgentare a soluționării cauzei la Parchet! Având însă foarte multe cauze pe rol (Parchetul),nu prea cred că se vor mișca mai repede.....
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Multumesc mult pentru răspuns
Dosarul nu a plecat de la politie
Am vorbit cu polițistul care mi-a zis ca se vor face cercetări
I-am zis ca sant toate datele de care au nevoie,
Se vedea ca habar nuavea de dosar si ca l-a trimis cineva gu aceasta propoziție în gura sa scape de mine