avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Cumnata bunicii mele(n are copii,soțul a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Cumnata bunicii mele(n are copii,soțul a decedat) ...

Buna ziua

Cumnata bunicii mele(n are copii,soțul a decedat) dorește să îi lase fetiței mele minore ap dânsei,cu drept de uzufruct.

Care e procedura și cât costa?
Cel mai recent răspuns: adamar , utilizator 14:11, 31 Ianuarie 2022
Apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei cu sotul? A dezbatut succesiunea dupa sot?
Da da, s a dezbătut succesiunea. 25%are și bunikmea și e și ea de acord sa cedeze partea ei pt fiimea.



raluk0207 a scris:

Apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei cu sotul? A dezbatut succesiunea dupa sot?

Pai atunci nu este apartamentul dansei. Este apartamentul bunicii si al mamei/tatalui dvs.
Daca este vorba doar despre cota bunicii, ii poate face nepoatei o donatie. Inainte de semnarea contractului, trebuie sa contactati un avocat si sa obtineti de la instanta de tutela o incheiere prin care este incuviintata donatia si este desemnat un curator special, care sa semneze contractul in locul minorei.
Abia dupa, bunica ii poate dona cota sa.
Inteleg ca mama/tatal dvs nu isi instraineaza si el/ea, cota dobandita prin mostenire.
Mama sau tata n au treabă. Apartamentul a fost al mătușii lui mama( care a fost măritată cu fratele bunicii) deci cumnata bunicii.

Succesiunea s a ținut între mătușa 75%si bunica mea 25%) acum 3ani

Apartamentul a fost cumpărat de decedat și mătușa(cumnata bunicii)

- eliminare citat inutil + corecție prescurtări -
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2022
Manuela Rășină, administrator
Am inteles. Bunica dvs doreste si dansa sa doneze cota sa de 1/4 (25%)?

Alte discuții în legătură

Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)
Contract imobil calin13 calin13 Buna ziua., Am o nelamurire si am intrat aici in speranta ca pot gasi un raspuns util. Bunica mea ,vaduva, detine un apartament pe care doreste sa mi-l ... (vezi toată discuția)
Cai de atac mostenire VSTORM VSTORM Buna ziua , Situatia mea din prezent este urmatoarea : Bunicul din partea tatalui a decedat in sep 2015 , succesiunea pe apartamentul acestora nefiind ... (vezi toată discuția)