Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instiintare primarie legat de burlan cu art 611
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instiintare primarie legat de burlan cu art 611

Salut, recent mi-a facut vecinul reclamatie ca am burlanul scos 30 cm peste gard pentru a se scurge apa de ploaie pe drumul public ( casa fiind la sat ), in notificarea primita primaria mentioneaza ca nu este legal deoarece "fondul proprietarului vecin este primaria" si ca li se aduce un prejudiciu faptul ca apa se scurge pe spatiul public.

Ce este de facut ? Din ce am vazut in vechiul cod civil, cand l-am si montat, era legal.
Ce inseamna mai exact si la ce se refera "fondul proprietarului vecin" ? Se incadreaza si spatiul public, strazile, trotuarele etc sau doar strict vecinii stanga - dreapta ?

Multumesc!
behappy00, utilizator