Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, am urmatoarea intrebare: Ce se intampla cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, am urmatoarea intrebare: Ce se intampla cu o sentinta ...

Buna ziua,
am urmatoarea intrebare:
Ce se intampla cu o sentinta judecatoreasca de condamnare la 1 an cu suspendare si termen de incercare de 2 ani si si sase luni,pronuntata in Martie 2019 ,dupa trecerea termenului de incercare?
Ce trebuie sa fac eu in calitate de comdamnat in aceasta sentinta dupa expirarea termenului de incercare?!
Mentionez ca nu s-a facut recurs de catre partea vatamata.
Multumesc
Buna ziua ! Avand in vedere datele furnizate , in speta dvs. intervine reabilitarea de drept prevazuta de art. 165 CP , calculata conform prevederilor art 167 CP .
Multumesc pt raspuns.
Trebuie sa mai fac ceva in acest sens?ma refer hartii,tribunal ceva?Eu nu locuiesc in Ro de aceea intreb?!

Multumesc

Adrian Marin a scris:

Buna ziua ! Avand in vedere datele furnizate , in speta dvs. intervine reabilitarea de drept prevazuta de art. 165 CP , calculata conform prevederilor art 167 CP .

Asa cum am precizat , reabilitarea intervine de drept , deci nu este nevoie sa faceti alta cerere / solicitare in acest sens.
Multumesc

Adrian Marin a scris:

Asa cum am precizat , reabilitarea intervine de drept , deci nu este nevoie sa faceti alta cerere / solicitare in acest sens.

Daca in decurs de 3 ani de la data implinirii termenului de supraveghere nu ati mai savarsit alta infractiune, intervine reabilitarea de drept.
Mai exact, dupa 5 ani si 6 luni de la definitiva in cazul dvs.