avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, am urmatoarea intrebare: Ce se intampla cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, am urmatoarea intrebare: Ce se intampla cu o sentinta ...

Buna ziua,
am urmatoarea intrebare:
Ce se intampla cu o sentinta judecatoreasca de condamnare la 1 an cu suspendare si termen de incercare de 2 ani si si sase luni,pronuntata in Martie 2019 ,dupa trecerea termenului de incercare?
Ce trebuie sa fac eu in calitate de comdamnat in aceasta sentinta dupa expirarea termenului de incercare?!
Mentionez ca nu s-a facut recurs de catre partea vatamata.
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua ! Avand in vedere datele furnizate , in speta dvs. intervine reabilitarea de drept prevazuta de art. 165 CP , calculata conform prevederilor art 167 CP .
Multumesc pt raspuns.
Trebuie sa mai fac ceva in acest sens?ma refer hartii,tribunal ceva?Eu nu locuiesc in Ro de aceea intreb?!

Multumesc

Adrian Marin a scris:

Buna ziua ! Avand in vedere datele furnizate , in speta dvs. intervine reabilitarea de drept prevazuta de art. 165 CP , calculata conform prevederilor art 167 CP .

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa cum am precizat , reabilitarea intervine de drept , deci nu este nevoie sa faceti alta cerere / solicitare in acest sens.
Multumesc

Adrian Marin a scris:

Asa cum am precizat , reabilitarea intervine de drept , deci nu este nevoie sa faceti alta cerere / solicitare in acest sens.

Daca in decurs de 3 ani de la data implinirii termenului de supraveghere nu ati mai savarsit alta infractiune, intervine reabilitarea de drept.
Mai exact, dupa 5 ani si 6 luni de la definitiva in cazul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot cere reabilitarea prin instanta dupa curgerea termenului de incercare ghita186 ghita186 As vrea sa-mi fac reabilitarea dupa ce trece termenul de incercare sa nu mai astept 3ani pentru reabilitare de drept .Pot introduce o actiune in instanta? ... (vezi toată discuția)
Buna. in 13 octombrie 2016 am primit o condamnare pe vechiul ... Sé Bastien Sé Bastien Buna. In 13 Octombrie 2016 am primit o condamnare pe vechiul C.P. de 3 ani cu suspendare si 6 ani supraveghere pt purtare abuziva. Cheltuielile au fost in ... (vezi toată discuția)
Termen reabilitare Traian26 Traian26 Buna ziua, pe data de 31.10.2017 a rămas definitiva o sentință de un an de închisoare suspenadat pe o perioadă de 3 ani de incercare, intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)