avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Nota explicativa fara a savarsi vreo abatere
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Nota explicativa fara a savarsi vreo abatere

Buna ziua! In anul 2019 am trecut de la transa 4 de vechime la transa 5 si mi s-a dat o mica marire de vreo 50 lei. Acum 01.02.2022 mi se transmite ca trebuie sa completez o nota explicativa in acest sens desi nu eu am hotarat aceasta marire, si mi se spune ca trebuie sa mi se retina o suma de bani motivand ca nu trebuia sa primesc atat ci mai putin, in urma unei verificari de audit. Eu sunt incadrata pe tehnician de laborator, cadru didactic auxiliar. Consider ca eu nu am de ce sa dau nota explicativa deoarece nu am savarsit nicio abatere la serviciu neavand nicio legatura cu sectia personal sau financiar. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: elena-preda , utilizator 21:53, 18 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,
Această reținere se poate face ori prin acordul părților ori prin punerea în aplicare a unei hotărâri judecătorești care stabilește ca fiind legală acea reținere și acordare greșită a procentului pentru gradația 5.
Buna ziua! Revin, procentul a fost corect insa legea cadru dupa care s-a calculat a fost Legea 153/2017 si acum vor sa ne aliniem cu HG 38/2017. Parerea dvs. ar fi sa completam nota explicativa pe care am primit-o sau nu? Va multumim!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Articolul 44 Legea 153/2017
Abrogarea unor dispoziții
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
cap. I, cuprinzând art. 1-12^1, art. 13 și 16 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum și unele măsuri fiscal-bugetare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 923 din 11 decembrie 2015, cu modificările și completările ulterioare.
Hg 38/2017 pentru aplicarea prevederilor art. 3^4 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare se abrogă în mod implicit prin intrarea în vigoare a Legii 153/2017.

Consider că nu e corectă alinierea la HG 38/2017 și ar trebui luată în calcul Legea 153/2017. Deci nu semnați nicio notă explicativă.
Buna seara! Cand am luat salariul pe luna ianuarie am vazut ca deja mi-au calculat salariul dupa HG 38. Tot in luna ianuarie s-a dat o marire de aproape 400 lei de care nu am beneficiat ca si colegii mei cu care am fost similar in plata pana in decembrie 2021. Au spus ca trecand de pe Legea 153/2017 pe hg 38, ce trebuia sa primesc mi-au oprit nemaifiind incadrata ca si colegii mei. Considerand ca trebuia sa ma treaca pe hg 38 in 2019 si nu au facut-o vor sa platesc retroactiv de la acea data pana in prezent o suma de bani pe care mi-au spus ca am primit-o necuvenit adica sporurile care se regaseau in Legea 135 dar nu se mai regasesc in hg. Juristul unitatii mi-a spus ca pot contesta la comisia de jurisdictie si daca raspunsul nu este favorabil sa actionez in judecata. Va multumesc frumos pentru tot!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este sau nu abrogata hg 582/2016? Mariana Nuszer-Tinta Mariana Nuszer-Tinta Legea nr. 153/2017 abrogă expres (art.44 alin. 1 pct. 20) cap. I, cuprinzând art. 1 - 121, art. 13 şi 16 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. ... (vezi toată discuția)
Aplicare lege salarizare name name buna ziua ! Am salariul net 1450 actualmente si dupa noua lege de salarizare voi primi un procent de 25% . Intrebarea mea este ca nu ar trebui sa primesc ... (vezi toată discuția)
E suspendat art. 20 din anexa 7 din legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice ? Pilu Pilu Buna seara (dimineata). As avea rugamintea, daca poate cineva sa-mi spuna, in momentul de fata e suspendat articolul 20 (din Alexa 7) din Legea 284/2010 ... (vezi toată discuția)