avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama a decedat acum 10 ani Ne-am hotărât să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama a decedat acum 10 ani Ne-am hotărât să dezbatem succesiunea ...

Mama a decedat acum 10 ani
Ne-am hotărât să dezbatem succesiunea
Suntem trei frați dintre care unul e decedat
La notariat fratele decedat trebuie să fie reprezentat de moștenitorii săi?
Dacă nu cum poate să accepte sau nu moștenirea de la mama fratele decedat
Succesiunea se face în două etape până la intrarea efectivă în posesie a unui bun sau teren?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:16, 5 Februarie 2022
La cucesiune o sa vina mostenitorii fratelui decedat. Are copi?
Puteti dezbate si doar o parte de succesiune, pe o parte din bunuri...

Mergeti la un notar din localitatea unde a avut mama dvs. ultimul domiciliu si va indruma acesta.
Cand a murit fratele? Inaintea mamei sau dupa?
Fratele a murit dupa mama

raluk0207 a scris:

Cand a murit fratele? Inaintea mamei sau dupa?

Întâi moștenitorii fratelui (soția și copiii) trebuie sa obțină de la notar un certificat de calitate de moștenitor al soțului, respectiv tatălui lor.
Apoi, trebuie dezbătută succesiunea după mama dvs, moștenitori fiind fiul în viața și fiul postdecedat. La dezbaterea succesiunii după mama, vor participa și semna moștenitorii fiului decedat, în baza certificatului de calitate de moștenitor.
Ulterior, în baza certificatului de moștenitor după mama, moștenitorii fratelui se vor adresa aceluiași birou notarial de unde au obținut certificatul de calitate și vor solicita un supliment.
În final, masa succesorala după mama, va fi dobândita : jumătate de fiul în viața, jumătate de moștenitorii fiului decedat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Acte mostenire mimi28 mimi28 Buna am o intrebare legata de actele ce imi trebuiesc pentru dezbaterea mostenirii 1 parinti mei sant decedati mama 21 ani tata de 15ani noi am fost 3 ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune. care este procedura când unul dintre moștenitori a decedat înaintea lui de cujus? elmasica@yahoo.com elmasica@yahoo.com Buna seara. Va rog sa ma lamuriti in privinta dezbaterii succesiunii unei case ramase de la mama. Noi eram 6 frati, unul din noi a decedat anul trecut, iar ca ... (vezi toată discuția)