Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Daca sunt administrator unic al unei societati ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Daca sunt administrator unic al unei societati comerciale care ...

Daca sunt administrator unic al unei societati comerciale care presteaza servicii de infrumusetare pot sa fiu functionar public in cadrul unei primarii la serviciul de taxe si impozite?
Buna ziua,
Conform art. 96. - (1) din Legea nr.161/2003, puteti fi functionar public si in acelasi timp si asociat unic sau administrator al unei societati comerciale, cu conditia ca functia pe care o detineti in societatea comerciala sa nu fie în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public.
Cu alte cuvinte, in speta prezentata de dvs. puteti avea ambele calitati fara probleme.
Gabriel Alionte, Consilier juridic