Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In urma divortului,instanta a stabilit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In urma divortului,instanta a stabilit plata pensiei ...

Buna ziua! In urma divortului,instanta a stabilit plata pensiei alimentare de catre mama in procent de 33% din venitul net pentru cei 2 copii minori.Unul dintre copii a implinit deja varsta de 18 ani iar anul acesta termina liceul si implicit nu mai are dreptul la pensie alimentara.In acest caz, cat va fi procentul din venitul net pe are mama trebuie sa il plateasca copilului inca minor? Se stabileste tot prin instanta?Multumesc!
1/4. daca nu va intelegeti amiabil, da prin instanta.
Si majorul poate beneficia in continuare de pensia alimentara.
Obligatia legala de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 26 de ani, daca majorul studieaza si nu obtine venituri dintr-o activitate remunerata.