Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am un proces de divorț în desfășurare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am un proces de divorț în desfășurare (fara copii ...

Buna ziua! Am un proces de divorț în desfășurare (fara copii sau bunuri de împărțit). In care judecătoarea imi cere dovada adresei lui de domiciliu. Ce as putea face? Menționez că el nu vrea sa se prezinte la procese în concluzie nu vrea să divorțeze. Poliția a fost la adresa lui din buletin și au spus că el nu sta acolo,nici la Nr de tel nu vrea sa răspundă. Eu am depus probe la dosar prin care am dovedit că el știa de procese și că l.a căutat poliția. El mi.a spus că stă la aceeași adresă. Dar nu pot face dovada. Cum procedez?
Bună ziua,
În primă fază, formulați o cerere către Serviciul de evidență al populației, prin care solicitați să vă comunice la dosarul de instanță care este adresa de domiciliu a soțului dvs. Dacă aceste informații nu sunt îndestulătoare, potrivit dispozițiilor legale, citarea pers. fizice, în atare condiții, se poate realiza și la locul cunocut unde își desfășoară permanent activitatea curentă (ex. locul de muncă). În condițiile în care, uzând de căile anterioare, nu veți reuși să faceți dovada domiciliului soțului-pârât pentru a fi citat, solicitați instanței să vă încuviințeze citarea acestuia prin publicitate.
O zi bună și mult succes!
Eu recomand angajarea de avocat mai dinainte de a se deschide procesul tocmai pentru a se evita astfel de probleme și a se urgenta finalizarea procesului.
Insa, mulți nu înțeleg decât atunci când se afla in situatia dvs. la proces.Eu cunosc astfel de chestiuni încă de când eram la facultatea de drept și de atunci recomand asa ceva, de foarte mulți ani, dar oamenii tot nu sunt informați nici azi.
Trebuie sa scoateți de la evidenta populației dovada locuinței.
Ați pierdut deja cateva luni și veți mai pierde ceva timp.
Ar trebui ca un avocat sa va analizeze dosarul ca sa vada și alte aspecte.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mai mult ca sigur instanta va desemna un avocat curator care va trebui ss fie platit de dvs si care va reprezenta interesele paratului.Varisnta aceasta este probabila mai sles daca nu apare cu domiciliul schimbat la DEPALB,iar in vechiul domiciliu nu mai locuieste.Daca aveati avocat va lamurea aceste aspecte de la inceputul procesului..