Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract neconcurenta- perioada de proba. Buna ziua! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract neconcurenta- perioada de proba. Buna ziua! Ma aflu in perioada de proba si vreau sa incetez contractul. ...

Buna ziua! Ma aflu in perioada de proba si vreau sa incerez contractul. Singura mea intrebare este: : avand semnat contract de neconcurenta - imi va fi impus contractul de neconcurenta fiind in perioada de proba sau nu?
Clauza de neconcurenta isi poate produce efectele pentru o perioada de maximum 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca.

Prevederile de mai sus nu sunt aplicabile in cazurile in care incetarea contractului individual de munca s-a produs de drept, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 56 alin. (1) lit. c), e), f), g) si i), ori a intervenit din initiativa angajatorului pentru motive care nu tin de persoana salariatului.
Buna ziua, deci desi ma aflu in perioada de proba si voi notifica incetarea contractului fara sa mentionez motivele (conform art. 31 alin.3 din Codul Muncii) imi vor impune clauza de neconcurenta? Este pe o perioada de 1 an de zile. Din practici am inteles ca nu prea se aplica, mai ales ca nu am avut acces la informatii care sa poata sustine o asemenea decizie.
Alexandra_Sima, utilizator
Clauza de neconcurenta nu are legatura cu accesul la informatii ...